KUVAYİ MİLLİYE DESTANI’NIN GALA GECESİNDE BÜYÜK ALKIŞ

Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunlarından Kuvayi Milliye Destanı’nın galası 15 Şubat Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Nazım Hikmet’in önemli eserlerinden biri olan oyun, gala seyircisinin büyük beğenisini kazandı.

Hakan Yavaş’ın yönettiği Kuvayi Milliye Destanı’nın galasına; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Celile Toyon, İhsan Ustaoğlu, Esin Eden, Murat Prosçiler, Fuat İşhan, Tuncer Cücenoğlu, Hayati Asılyazıcı, Ersan Uysan, Jale Şengül, Yaşar Özel, Saadet Sun ve Aycan Sümercan’ın da içinde bulunduğu birçok sanatçı, gazeteci, eleştirmen, akademisyen ve bürokrat katıldı.

Geceye katılan konuklara temsili İstiklal Madalyası dağıtıldı.

“Kuvayi Milliye Destanı”, işgal edilen tüm ülkelere ve ezilen halklara örnek olan ulusal kurtuluş savaşımızın anlatıldığı, edebi değeri en yüksek ve önemli eserlerden biridir. Bu benzersiz varoluş mücadelesi tarihsel karakterlerden öte kadınların, çocukların, köylülerin yani Anadolu insanının “kahramanlıkları”, yaşanmış öykülerden yola çıkılarak Nazım Hikmet’in essiz dizeleriyle destanlaşıyor. Şehir Tiyatroları, bağımsızlık ülküsüyle ölümsüzleşenlerin destanını dinamik bir kadro ve yeni biçim arayışıyla sahneye aktarıyor.

Oyunda; Can Ertuğrul, Engin Akpınar, Seza Güneş, Derya Yıldırım, Ali Mert Yavuzcan, Irmak Örnek, A. Yağmur Ulusoy, Ömer Barış Bakova, Eraslan Sağlam, Nurseli Tırışkan, Emre Karaoğlu ve Ada Demirer rol alıyor.

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (38. hafta):
Ajan Jade Black - Black, Jade Black (2020) Ben Böyle Şansın (2020) SCOOB! (2020) After Paramparça - After We Collided (2020) Radyoaktif - Radioactive (2020)
Arşivden Seçkiler:
Şahane Hayaller (2020) Mutant Günlükleri / The Mutant Chronicles (2009) Yar1m - Yarım (2016) Hızlı ve Öfkeli 4 / Fast and Furious (2009) Mevsim Çiçek Açtı  (2012) İntikam - The Salvation (2015)

Leave a comment