SALT Beyoğlu’nda Uzun Perşembe

25 Nisan’da SALT Beyoğlu’nda Uzun Perşembe

19.00’da Perşembe Sineması: Slacker Aylak (1990)
21.00’de Istanbul Soundscape Project Performansı

Bu ay Uzun Perşembe’de, Before üçlemesinin yönetmeni Richard Linklater’ın 1990 yapımı bağımsız kült filmi Slacker’ın [Aylak] altyazılı gösterimini, İstanbul seslerini yeniden yorumlayan Istanbul Soundscape Project’in performansı takip edecek. SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da yer alacak programlar herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

SALT Beyoğlu’nda Makbul Tarihin Tutsakları sergisinin yanı sıra Robinson Crusoe 389 kitabevi ve SALT Galata’daki Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı sergisi de saat 22.00’ye kadar açık olacak.

19.00 // PERŞEMBE SİNEMASI: SLACKER AYLAK (1990)
100 dakika. İngilizce; Türkçe altyazılı.

Texas eyaleti şehirlerinden Austin’de, çoğu 30 yaş altında toplumsal kalıplara uymayan “tuhaf” karakterlerle bir gün… ABD’nin 1950’lerden bu yana ayda üssü olduğunu savunan bir UFO meraklısından evini soymaya kalkışan hırsızla arkadaşlık kuran bir anarşiste bir dizi karakter, şehir hayatı, toplumsal sınıflar, dışlanma, işsizlik, medya gibi konularda aklından geçen ne varsa anlatıyor. 1990’lar Amerika’sında alt kültür ve varoluşu sıra dışı bir yaklaşımla ele alan film hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

21.00 // PERFORMANS: ISTANBUL SOUNDSCAPE PROJECT
Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective

İstanbul’un sesleri nereden geliyor? Şehrin sakinlerinin işitsel yolculuğuna farklı bir bakış açısı getirebilir mi? İstanbul’un gündelik yaşamına işitsel bir perspektiften yaklaşan Istanbul Soundscape Project (ISP), şehrin akustik ekolojisinin korunmasıyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Açık Sinema’daki ISP performansında, Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective tarafından üretilen yeni işler ve eşlikçi görsellerle şehrin hızla değişen akustik atmosferi açığa çıkarılacak.