“Ölümsüz Kahramanların Anısına”

ZAFERİN YÜZÜNCÜ YILI ÇANAKKALE 100. YIL ŞİİR ALBÜMÜ

“Ölümsüz Kahramanların Anısına”

Gidenlerin geri gelmediği, acının, hasretin, gözyaşının dinmediği bir devrin kahramanıydı onlar… Ölümsüz kahramanlar.
İnsanlık tarihinin en büyük zaferi 100 yaşında…
Çanakkale şehitleri 100. yılında şiir albümüyle anılıyor.

Hüseyin Avni Danyal, Orhan Kılıç, Kutsi, Uğur Arslan, Gökhan Alkan, Volkan Keskin, Ahmet Yenilmez, Şenol Göka, Güngör Azim Tuna, Orhan Hakalmaz gibi değerli sanatçılar büyük emek, özveri ve eşsiz bir vatan, millet sevgisi ile Çanakkale şiirlerine ve cephede yazılan asker mektuplarına hayat veriyor. Orhan Hakalmaz, gönül tellerimize dokunan Çanakkale Türküsü’nü seslendiriyor.Projede sürpriz isimler de yer alıyor.

Yapımcılığını İstanbul Sineması’nın, format ve prodüktörlüğünü Benjamin Kaya’nın üstlendiği, besteleri ve sanat yönetmenliği Sevgi Keskin imzası taşıyan ve birçok önemli ismin sesleriyle hayat bulan “Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü” Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna’nın önderliğinde Türk Dünyası Vakfı’nın desteğiyle “ölümsüz kahramanlara” 100. yıl hediyesi…
Proje danışmanlığını ise Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Çanakkale İl Müdürü Murat Dereli yürütüyor.

Çanakkale geçilemeyeli 100 yıl oldu…
Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl anısına düzenlenen Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının özgün yorumlarıyla, ölümsüz kahramanlara hitaben hazırlanan “Zaferin Yüzüncü Yılı” adlı şiir albümü tarihe iz bırakmayı hedefliyor.

Albümde, Çanakkale hakkında yazılmış efsanevi şiirlerin yanı sıra ölümsüz kahramanların siperlerde yazdığı mektuplar da yer alıyor.

Çanakkale Türküsü de modernize edilerek Orhan Hakalmaz tarafından yeniden seslendiriliyor.

Albümde yer alan şiir ve mektupların ruhuna uygun besteler hazırlandı. Türk müziğini evrensel bir müzik anlayışı ile bir araya getirerek öz müziğimizle çok sesli bir kompozisyon oluşturuldu.
Anadolu’nun batıya açılan penceresinden kendi müziğimizi dünyaya tanıtırken,  Türk temaların işlendiği bestelere senfonik orkestrasyonlar yapılarak evrensel öğelerle desteklendi.

Alışılagelmiş müziklerin yerine, bu çalışmada aynı müzik cümlesi içinde hem Anadolu hem batıyı içeren kendine has armonik yapısıyla tamamen kendine özgü eserler ortaya çıktı. Bu eserlere eşlik eden orkestradaki (yaylılar, üflemeliler, vurmalı sazlar) ve ana temadaki Türk müziği enstrümanları için ayrı ayrı notalar partisyonlar yazıldı.

Tüm bu çalışmaların bestelerini müzikal kurgu ve koral parti kompozisyonlarını Sevgi Keskin üstlenirken, eserlerin düzenlemelerinde Deniz Aras Sipahi, Umut Saruhan Özgüler, Alper Kömürcü, İlke Karcılıoğlu, Serhan Aykaç gibi birbirinden değerli aranjörler, icrada kendi dalındaki virtüöz müzisyenler, koroda opera sanatçılarıyla birlikte albümün tüm oluşum aşamasında yaklaşık 80 kişilik ekip yer aldı.Projeye İskender Paydaş da stüdyosunu açarak destek verdi.

Atalarımız, kazandıkları bu büyük zaferde gösterdikleri mücadelelerle dünya milletlerinin de büyük hayranlığını kazanmışlardır.
Dünya tarihinin tek gerçek destanını yazan Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılması kutsal bir mirastır.
1915 Çanakkale destanında bu topraklarda yaşayan etnik kimlik, mezhep gözetmeksizin cephede gözünü kırpmadan kardeşçe sırt sırta vererek kanlarının son damlasına kadar savaşan ölümsüz kahramanların zaferini, toplumun her kesimine bir kez daha hatırlatmayı amaçlayan geçmişe bir borç, geleceğe ise miras olan bu albüm, hem içimizi ısıtıyor, hem yüreklerimizi titretiyor…

ZAFERİN YÜZÜNCÜ YILI
Orhan Kılıç – Çanakkale Şehitlerine
Hüseyin Avni Danyal – Dur Yolcu
Ahmet Yenilmez – Çanakkale’de Ölmeyenler
Kutsi – Kardeşime
Uğur Arslan – Çanakkale Sevdası
Şenol Göka – Siperden Mektup
Gökhan Alkan – Çanakkale Gazilerine
Güngör Azim Tuna – Mehmet Tevfik
Volkan Keskin – Onbaşı Hüseyin
Orhan Hakalmaz – Çanakkale Türküsü