“Inishmorelu Yüzbaşı”, ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda!

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU “INISHMORELU YÜZBAŞI”  ile
ENKA KÜLTÜR SANAT BULUŞMALARI’NDA!

25. yaşını kutlayan ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun programındaki değişiklik nedeniyle “Sezuan’ın İyi İnsanı” yerine “Inishmorelu Yüzbaşı”na ev sahipliği yapıyor! Nedeni unutulmuş bir şiddetin kara komedisi “Inishmorelu Yüzbaşı”, 19 Mart 2013, Salı akşamı saat 20:30’da Enka Sahnesi’nde.

“25. Yılda Hayallerin Gücü Adına”  sloganıyla yola çıkan 25. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları; 19 Mart 2013, Salı akşamı saat 20:30’da Martin McDonagh’nın yazdığı “Inishmorelu Yüzbaşı” ile tiyatro şöleni yaşatmaya devam ediyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun; terör örgütü lideri Deli Padraic’in kedisi Arap’ın, gizemli bir şekilde öldürülmesi üzerine, bireyler ve örgütler arası kanlı bir çatışmanın fitilini ateşlemesini anlatıyor. “Inishmorelu Yüzbaşı”, bir kedi yüzünden kaç hayat harcanabileceğini gözler önüne seriyor ve seyirciyi; terörün, hayata karışıp sıradanlaştığı bir coğrafyada yaşanan, nedeni unutulmuş bir şiddetin kara komedisi ile baş başa bırakıyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularından Cengiz Baykal, Engin Şahin, Reha Özcan, Deniz Elmas, Hakan Şahin, Can Öztopçu, İlkay Akdağlı ve Orkun Gülşen’in performansıyla göz doldurduğu oyunu dilimize Mehmet Ergen çevirirken oyunun yönetmenliğini de Murat Karasu üstleniyor. Dekor tasarımı Ethem Özbora imzası taşıyan “Inishmorelu Yüzbaşı”nda kostüm tasarımı Yıldız İpeklioğlu’na, ışık tasarımı Akın Yılmaz’a, müzikler ise O. Enes Kuzu’ya ait.

Ateşli silah kullanılan oyunu 16 yaş altındaki seyircilerin izlemesi tavsiye edilmiyor.