Havadan Türkiye Sergisi Açılışı

Pergel İnşaat A.Ş. ve Minimale Mimarlık A.Ş.desteğiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi galerisinde ve dış cephesinde 12 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında Hakan Öge ve Turgut Tarhan’ın “HAVADAN TÜRKİYE” adlı fotoğrafları sergilenecek.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Christine Moro, Hakan Öge, Turgut Tarhan Sipa Press kültürel projeler ve sergiler sorumlusu Ferit Düzyol ve Atlas Dergisi fotoğraf editörü Sinan Çakmak ile Pergel İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Evman da hazır bulunacak.Türkiye’nin pek çok bölgesinin doğal ve tarihi zenginliklerini havadan fotoğraflayan Atlas Dergisi fotoğrafçılarından, Hakan Öge ve Turgut Tarhan’ın Anadolu’yu, farklı bir açıdan anlatan fotoğrafları ilk kez bir sergiyle bir araya getiriliyor.

12 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilecek fotoğraflar aynı zamanda İstanbul Fransa Başkonsolosluğu ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin dış duvarlarında açık havada sergilenecek.

Hakan Öge ve Turgut Tarhan senelerdir özellikle Atlas dergisinde yayınlanan çalışmalarıyla tanınıyor. Türkiye’nin pek çok bölgesini fotoğraflayan bu iki fotoğrafçının ortak noktalarından biri Türkiye’nin doğal ve tarihi zenginliklerini havadan fotoğraflama tutkusu. Son 10 yılda Hakan Öge paramotorla Anadolu’nun bir ucundan diğerine uçtu, Turgut Tarhan da Batı ve Orta Anadolu’yu Microlight’la deneyimledi. İki fotoğrafçı da havadan çektikleri fotoğraflarla Atlas dergisine pek çok konu hazırladı. Etkileyici görselliklerinin yanı sıra belge olarak da çok önemli olan bu çalışmalar arşivlerdeki yerlerini aldı.

Hakan Öge, Türk doğa sporcusu ve denizcisi. Aynı zamanda Atlas Dergisi fotoğrafçısıdır. 1964 Ordu doğumludur. Mardek isimli teknesiyle Mayıs 2004’de dünya turuna başlayan Hakan Öge, Macellan Boğazı üzerinden yaptığı dünya turunu 15 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul’da tamamlamıştır. Hakan Öge daha öncede paramotor ile Sinop İnceburun’dan Anamur’a uçarak dünyanın paramotorla en uzun uçuşunu gerçekleştirdi.

Turgut Tarhanlı 1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1981 yılında aynı Fakülte’nin Devletler Umumi Hukuku (Uluslararası Hukuk) Kürsüsü’ne asistan olarak atandı. Lisansüstü çalışmalarını aynı Fakülte’de ve New York University School of Law’da sürdürdü. 1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru (Ph.D.) ünvanını aldı. 1996 yılında Devletler Umumi Hukuku Doçenti ünvanına layık bulundu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bu kadroya atandı. 1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, aynı alanda öğretim üyeliğini sürdürmekte.

Tarih: 12.05.2009 Salı
Saat: 18:30 Açılış ve kokteyl
Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi
İstiklal Cad. No:4 Taksim