Cunda Mübadele Günleri

Cunda’da 20-21 Mayıs tarihlerinde gidenlerin ve gelenlerin anısına ‘Cunda Mübadele Günleri’ düzenleniyor. İlber Ortaylı, Nikos Livadaras, Vasilis Vetsos gibi pek çok konuk ve mubadiller mutfağının örnekleri ada sakinleri ile buluşacak.

‘Cunda Mübadele Günleri’ 20-21 Mayıs tarihlerinde Alibey (Cunda) Adası Koruma ve Kalkındırma Derneği ve Ayvalık Belediyesi ortak organizasyonu olarak gerçekleşecek. Söyleşiler, belgesel gösterimleri, müzik ve sanat etkinliklerinin yanında mubadiller mutfağının leziz örnekleri de iki gün boyunca ziyaretçileri bekliyor.
20 Mayıs Cuma günü sergilerle başlayacak olan organizasyonda aynı gün İlber Ortaylı, Nikos Livadaras, Vasilis Vetsos, Lekasis Efthimios, Sofia Koufopoulou konuşma konukları olarak Cunda Kültür Merkezi’nde olacak. Ömer Asan’ın ‘Kardeş Nereye’ belgesel gösterimi Cunda Kültür Merkezi’nde. Giritli Yar Aman grubu ile Tolga Çandar ise aynı gün akşam Cunda Sahil Güvenlik Girişi’nde konser verecek.
21 Mayıs Cumartesi günü ise Doğaçlama Anılar etkinliğinin ardından Mubadiller Mutfağı birbirinden leziz örnekleri ile Cunda sahilinde ziyaretçilere sunulacak. Akşam ise Grup Defne ile Vasilis Vetsos konseri düzenlenecek.

‘Cunda Mübadele Günleri’ mübadillerin çocukları ve torunları olarak buluşup, geçmiş acılardan, hüzünlerden birlikte mutlu olunabilecek bir dünya yaratılabileceğini göstermek için düzenleniyor.
Gidenlerin ve gelenlerin anısına 93 yıl önce köklerinden sökülerek farklı dünyalarda yaşamaya zorlanan insanların hikayeleri Cunda’da.