Cumhuriyetimizin 100. yılında, ”Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş Belgeseli” izleyici ile buluşuyorBu topraklarda Zaferin Yolu nereden geçiyor? İçinizden mi, kalbinizden mi, yoksa hayallerinizden mi?Zaferin Yolu – Ruhundaki AteşBelgeselci Alp Armutlu, Yönetmenler Nazım Doğan ve Sinan Çevik, Anadolu kadınının gözünden tarihe yeni bir sayfa açan Umudun Yolu – Kağnı Kamyonu Yendi Belgeseli’nin ardından bu kez Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş Belgeseli ile karşımızda. Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş Belgeseli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zafere giden 1975 km’lik yolunu konu alıyor. Armutlu, belgeselinde NUTUK ışığında ilerlerken, hem güzergah üzerindeki yerel halkın Kurtuluş Savaşı’na dair sözlü tarihini belgeliyor hem de 100 yıl sonra büyük destanın belleklerdeki izdüşümünü yansıtıyor.Alp Armutlu, Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve Kahraman Türk Ordusu’na ithaf ettiği “Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş” belgeseli için “Zaferin Yolu’nun Anadolu topraklarında nereden geçtiğini anlamak ve anlatmak için beyazperdeye taşıdığımız bu filmle 100 yılın kahramanlarının ölüm – kalım mücadelesinde; Mustafa Kemal’in manasını, liderliğini ve onun stratejik hareketlerini birlikte keşfedeceğiz.” diyor.Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş dijital platformda Kasım ayı içinde izleyici ile buluşacak.

Milli Mücadele esnasında silah ve cephanelerin Anadolu’daki cephelere ulaştırılmasını sağlayan İstiklal Yolu’nun ve yolun kahramanlarının öyküsünü Umudun Yolu Kağnı Kamyonu Yendi’ belgeseli ile beyaz perdeye taşıyan Alp Armutlu bu kez, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zafere giden 1975 km’lik yolunu izleyici ile buluşturuyor. İlk belgeseli ile büyük beğeni kazanan Alp Armutlu, Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş Belgeseli’ni Cumhuriyetin 100. Yılı’na ve Türk Ordusu’na ithaf ediyor.

Yönetmenliğini Nâzım Doğan ve Sinan Çevik’in üstlendiği belgeselde Alp Armutlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sıra dışı hikayesine Cumhuriyetin 100. Yılı’nda birlikte tanıklık ediyor. Belgeselin tarih danışmanlığı ise Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Koordinatörü E. Albay Kadim Koç tarafından yapıldı. Belgeselde Sakarya Savaşı cephesinden, Kocatepe’ye kimi zaman 1920 model bir araba ile kimi zaman ise at sırtında Zaferin Yolu takip edilirken, yolculuk esnasında Türk Ordusu’nun kahramanlık hikayeleri, yerel halkın belleğinden bazen coşkulu, bazen de hüzünlü şekilde anlatılıyor.

Sözlü tarihi de belgeliyor

Armutlu, belgeselinde NUTUK ışığında ilerlerken hem güzergah üzerindeki yerel halkın Kurtuluş Savaşı’na dair sözlü tarihini belgeliyor, hem de 100 yıl sonra büyük destanın belleklerdeki izdüşümünü yansıtıyor. Armutlu “Belgeselde yaklaşık 25 anlatıcı var. Biz filmlerimizde, yerel alanda çalışmalar yapan, o yörede veya büyük şehirde yaşayan ancak mesaisinin büyük bir bölümünü savaş alanlarında araştırma yapmakla geçiren, didinen ve üreten insanlarla çalışmayı seviyoruz. Onların başardıklarını, görüşlerini ve en önemlisi Türk Milleti’ne aktarmak istedikleri Türk Kurtuluş Savaşı’nın pek bilinmeyen yönlerini aktarmayı ve bunu gelecek nesillere el birliğiyle ulaştırmayı benimsiyoruz’ diyor.


HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (28. hafta):
Lumme (2024) Günah Şeytanın Oğlu (2024) Cin Köyü (2024) Vefk-İ Cin Sekar (2024) Işıkları Söndürme - Don't Turn Out the Lights (2024) Anne, Kalk! - Mother Couch (2024) MaXXXine (2024) Beni Ay'a Uçur - Fly Me to the Moon (2024) Kasırgalar - Twisters (2024)
Arşivden Seçkiler:
Demon: Azab-ül Kem (2024) Lady Macbeth (2017) Çizmeli Kedi - The True Story of Puss'N Boots (2009) İyi Olan Kazansın - The War With Grandpa (2021) Ustura Dönüyor - Machete Kills (2013) Patlak Sokaklar: Gerzomat (2012)