İzlandalı modern bir Amazon savaşçısını zeki ve biraz da alaycı bir dille konu alan WOMAN AT WAR, 2018 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda özgün hikayesiyle SACD Ödülü’nü kazandı. İzlanda’nın Oscar adayı olan film, Variety’nin de dediği gibi, “dünyayı ilgilendiren önemli konuları mizah kadar adalet duygusuyla ele alan, zekice yapılmış insanı iyi hissetiren ender filmlerden”.

Konu: İzlanda’nın bir şehrinde koro hocalığı yapan ve gülümsemesiyle tanıştığı herkesin kalbini kazanan Halla’nın kimsenin bilmediği bir hayatı daha vardır. Bölgede çevre kirliliğine yol açan bir fabrikaya tek başına savaş açmıştır. Yayı ve okuyla kırsala giden Halla, basında sadece “Gizemli Dağ Kadını” olarak bilinir. Ancak tam işlerin kızıştığı anda Halla, Ukrayna’dan çocuk evlatlık edinme talebinin kabul edildiğini öğrenir. Tek başına koskoca bir fabrikaya savaş açan kadın, idealleri ve hayalleri arasında kaldığı yerden çıkabilecek midir?

2019 İzlanda Oscar Adayı

2018 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası

2018 Toronto Uluslararası Film Festivali

Yapım: İzlanda, Fransa, Ukrayna
Yapım Yılı: 2018
Dil: İzlandaca
Renk: Renkli
Tür: Dram, Gerilim,
Süre: 100 dakika
Yönetmen: Benedikt Erlingsson
Senaryo: Ólafur Egilsson, Benedikt Erlingsson
Oyuncular: Halldóra Geirhar?sdóttir, Jóhann Sigur?arson
Görüntü Yönetmeni: Bergsteinn Björgúlfsson
Kurgu: David Alexander Corno
Müzik: Davídór Jónsson
Türkiye Hakları: FİLMARTI Film
Dağıtım: FİLMARTI Film

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (43. hafta):
Dengesiz - Unhinged (2020) Bay Link: Kayıp Efsane - Missing Link (2020) Son Kale Hacıbey: Osmanlı’nın Son Kalesi (2020)
Arşivden Seçkiler:
Çakallarla Dans (2010) Toprağa Uzanan Eller (2014) Ölü Yatırım (2019) Usta (2009) Ölü Yatırım (2018) Kartopu Savaşları 2 - Racetime – Snowtime 2 (2019)