Roni Margulies’ten “öteki” olmaya dair,
içten ve samimi yazılar toplamı: Türk’ün Hizmetçisi…

Roni Margulies hayatı boyunca iğneyi de çuvaldızı da kendine batırmış, bir şeyleri izah etmeye çabalamış, çokça sinirlenmiş, ama ısrarla yazmayı ve anlatmayı sürdürmüş bir “öteki”. Türk’ün Hizmetçisi / Türkiye’de Azınlık Olmak kitabı yine yanlış anlaşılacak ama Roni Margulies buna artık hiç sinirlenmeyecek!

“Bu yazılarda anlatılan bazı olayların, olaylara gösterilen tepkilerin, söylenen sözlerin üzerinden epey zaman geçti, ama hiçbiri ‘eski’ değil, hepsi ‘güncel’; hepsi bugün tekrarlanabilir, tekrarlanıyor. Irkçılığın güncelliği, kalıcılığı bazen, evet, iç karartıcı olabiliyor, ama gösterilmesi gereken tepkinin susmamak, göz yummamak, hep ses çıkarmak, hep itiraz etmek olması gerektiğine inanıyorum. İnsanların değişebileceğine, dünyanın değiştirilebileceğine inandığım için.”

“C.H. Fırkası’ndanım, çünkü bu fırka bugüne kadar yaptıkları ile esasen efendi olan Türk milletine mevkiini iade etti. Benim fikrim, kanaatim şudur ki, dost da düşman da bilsin ki bu memleketin efendisi Türktür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmaktır, köle olmaktır.”
Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt
18 Eylül 1930

Roni Margulies
TÜRK’ÜN HİZMETÇİSİ TÜRKİYE’DE AZINLIK OLMAK 224 sayfa,
Kasım 2020 Gündem

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (02. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Melekler ve Şeytanlar / Angels And Demons (2009) Kırık Çember - The Broken Circle Breakdown (2014) T.İ.M (2018) Peri: Ağzı Olmayan Kız - Peri:                  Girl With No Mouth (2020) Arı Maya - Maya The Bee Movie (2014) Kahraman Şövalye Justin - Justin and the Knights of Valour (2013)