Monterroso’nun kitapları Türkçe’de ilk kez raflarda
VakıfBank Kültür Yayınları Latin Amerika edebiyatının etkin ve ödüllü kalemlerinden Augusto Monterroso’nun kitaplarını Türkçe’de ilk kez yayımlıyor. “Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler” ile “Devridaim” isimli kitaplarda, şairler ve âşıklar yan yana geliyor, sıra dışı mizahi öyküler yepyeni anlatım biçimleriyle iç içe geçiyor.
VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) Türkçe’de ilk kez okura sunduğu “Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler” ile “Devridaim” isimli eserler, birbirinden bağımsız öyküleri ve deneme-öykü karışımı yeni anlatım yöntemlerini içeriyor. Guatemalalı yazar Augusto Monterroso’nun yazdığı kitaplarda mizah ve ironi etkin bir şekilde kullanılırken, edebiyatseverler sıra dışı hikâyelerle buluşuyor.
Augusto Monterroso kimdir?
Latin Amerika edebiyatında Gabriel García Márquez ve Julio Cortázar gibi Boom kuşağı yazarları arasında yer alan Augusto Monterroso, 21 Aralık 1921’de Guatemala’da doğdu. Honduras vatandaşı olarak yaşamına devam etti. 1944’te Meksika’ya sürgüne giden Monterroso, kısa öykülerinde kullandığı ironik ve mizahi üslubuyla tanındı. 7 Şubat 2003’te vefat eden Monterroso, birçok edebiyat ödülünün sahibi oldu. VBKY’nin Türkçe’de ilk kez yayımladığı “Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler”de edebiyat tarihinin en kısa öyküsü “Dinozor” yer alıyor, “Devridaim” de ise şairler, âşıklar ve mutsuzlar hikâye-deneme anlatısının ana unsurunu oluşturuyor.

KÜNYE
Yayınevi: VBKY
Kitabın adı: Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler
Yazar: Augusto Monterroso
Çevirmen: Çiğdem Öztürk
Sayfa sayısı: 104 sayfa
Fiyatı: 20 TL

KÜNYE
Yayınevi: VBKY
Kitabın adı: Devridaim
Yazar: Augusto Monterroso
Çevirmen: Mehmet Sait Şener
Sayfa sayısı: 132
Fiyatı: 20 TL

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (48. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Sıfır Teorisi - The Zero Theorem (2014) 7. Koğuştaki Mucize (2019) Beyaz Saray Düştü - White House Down (2013) Üç Harfliler: Beddua (2018) Müslüm Baba (2018) Midway (2020)