AVNİ PAŞA Kapı Yayınları’ndan çıktı.

AVNİ PAŞA SARUHAN VE CEBELİBEREKET MEBUSU
1877 – 1930
Hayatı ve Zamanı

Kırmızı-yeşil şeritli özel İstiklal Madalyası’nın ilk sahiplerinden.

Tarih kitaplarımızın söz etmediği saklı kişiliklerden.

Avni Paşa gerçekte kimdi?

  1. yüzyılın başlarındaki Makedonya’ya, Osmanlı’nın çöküş dönemine, İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne, “Hürriyetin İlanı”na, Balkan ve Birinci Dünya Savaşları’na, Kilikya’da Ermenilerin ayaklanmalarına ve tehcirine, İzmir yöresinde Kuvâ-yi Milliye’nin kuruluşuna, Çerkez Ethem kuvvetlerinin oluşturulmasına, 1919-20 yıllarındaki iç savaşa, Birinci Meclis’e ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına uzanan bir şaşırtıcı hikâye…

Hep bir paşalar mücadelesine sahne olmuş uzun tarihin ilginç çehrelerinden birisini

Orhan Barlas aydınlatıyor.

“Yük gemilerinden kalkan uçaklar Kilikya şehirlerine yağmur gibi bomba yağdırıyordu. Halk dehşet içine düşmüştü. Bu daha önce hiç görülmemiş duyulmamış bir şeydi. Aniden havadan yağan bombalar sivil halka, hastanelere ve fırınlara ölüm saçmaktaydı. Müslüman halk iç bölgelere, Amanos Dağları’na kaçmış, buna karşın Ermeni ahali kılını bile kıpırdatmamıştı.”

ORHAN BARLAS
AVNİ PAŞA
SARUHAN VE CEBELİBEREKET MEBUSU
Tarih
320 sayfa, Ağustos 2022

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (39. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Ejder Kılıcı - Dragon Blade (2015) Açık Pencereler - Open Windows (2014) Acemi Çapkın - Caprice (2015) Perde: Ayn-ı Cin (2017) Yetenekli Bay Cage  - The Unbearable Weight of Massive Talent (2022) Aşk ve Merhamet - Love & Mercy (2015)