20.SADRİ ALIŞIK TİYATRO VE SİNEMA OYUNCU ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU…
ÇOLPAN İLHAN’SIZ 20. YIL DA DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…

Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında Oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan “Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri”nin  20.si  Anadolu Efes, HDI Sigorta ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla, CNN TURK’ün  medya sponsorluğunda  MKM Attila İlhan Salonu’nda sahiplerini buldu.
Dilek Türkan’ın şarkılarıyla renk kattığı gecenin  sürprizi Demet Evgar ve Serkan Keskin oldu. Söyledikleri nostaljik şarkılarla geceye renk katan ikili büyük beğeni topladı…  Yekta Kopan’ın sunuculuğunu üstlendiği gece, Sinema ve Tiyatro dünyasının çok değerli isimlerini bir araya getirdi. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Cem Yılmaz, Çağlar Çorumlu, Gupse Özay,Zerrin Tekindor, Melisa Sözen, Rıza Kocaoğlu, Zafer Algöz, Çağlar Çorumlu, Büşra Pekin, Engin Günaydın, Vildan Atasever, İlyas Salman, Settar Tanrıoğen, Serkan Keskin, Nurgül Yeşilçay, Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Mert Fırat, Alican Yücesoy, Oya Aydoğan, Ahmet Kural, Engin Hepileri, Meltem Cumbul, Levent Üzümcü, Gökçe Bahadır, Özge Borak, Bekir Aksoy, Aylin Kontente, Ayla Algan, Filiz Ahmet, Algı Eke, Enis Arıkan, Özge Özder, Deniz Uğur, Songül Öden, Azra Akın, Selda Alkor, Zuhal Olcay, Selda Alkor, Serhat Kılıç, Demet Evgar, Dilek Türkan, Esra Dermancıoğlu gibi isimlerin katıldığı tören çok yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Çok sayıda davetli  töreni ayakta izlemek zorunda kaldı.
Görkemli, duygu dolu ve Yeşilçam’a büyük bir saygı duruşu şeklinde geçen 20.Sadri Alışık Ödül Töreni samimi ve gerçek anları ile izleyenleri derinden etkiledi.
Geçtiğimiz Temmuz ayında kaybettiğimiz Çolpan İlhan’sız 20. Yılda duygusal anlar yaşandı. Bu yıl ilk kez verilen Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü, Kerem Alışık tarafından Ayla Algan’a takdim edildi. Özel olarak yaptırılan ödülü alan Ayla Algan Sadri Alışık selamı vererek, gözyaşlarını tutamadı.
Kerem Alışık Ödülü verirken ‘‘    Ben bu konuşmayı yaparken şevkatli, mukaddes, dualı gözleriyle şu en ön sıralardan bana bakan bir çift göz ile karşılaşırdım. Bugün Çolpan İlhan’ın o güven o sıcak, gülen gözleri yok belki ama bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan sizler varsınız. Bugün biraz eksik kaldık yarım kaldık. Azaldık ama, sizlerin sayesinde azala azala çoğalıyoruz diye konuşarak meslektaşlarına teşekkürlerini iletti. ‘Ödüle aday olmanın da en az ödül almak kadar önemli, verilen emeğin ve çabanın iltifatlandırılarak dikkatlerden kaçmadığının gösterilmesi biz oyuncular için çok kıymetli. Hem kazanan, hem aday olan herkesi gönülden kutluyorum dedi.

Yine bir diğer usta oyuncu Genco Erkal, Seçici Kurul Üstün Performans Ödülü’nü alırken, dakikalarca ayakta alkışlandı ve “Şu an söyleyecek bir şey kalmadı. Sizler söylediniz. Lafı uzatmadan teşekkür ediyorum” dedi.
20. yıl Onur Ödülü ise yine bir duayen olan Işık Yenersu’ya Erhan Yazıcıoğlu tarafından verildi. Yazıcıoğlu, Işık Yenersu’ya ödülünü önünde diz çökerek verdi.
“Sivas” adlı filmdeki başarılı performansıyla Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’nü alan 9 yaşındaki Doğan İzci, “Çok heyecanlı ve mutluyum” dedi… İlk oyunculuk deneyimiyle ödüle layık görülen Doğan İzci, bugüne kadar ki Sadri Alışık Ödül Törenleri’nin en genç ödül alan oyuncusu oldu.
Gecenin başında sahnede duran  ödül heykelciğini dekor zanneden davetliler heykelciğin birden canlanmasıyla büyük bir şok yaşadı. Yaklaşık bir saat ödül heykelciği gibi hareketsiz duran ve seyircileri şaşkına uğratan Bülent Develi büyük beğeni topladı.
Son derece coşkulu ve keyifli geçen ödül töreninde tüm davetliler ve adaylar büyük bir memnuniyetle ayrıldı. Hatıra fotoğrafı için sahnede bir araya gelen Türk Sinema ve Tiyatrosu’nun yıldızları,  Levent Üzümcü’nün final selfiesiyle geceye veda ettiler…

Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Tiyatro Seçici Kurulu Başkanı Üstün Akmen “Sadri Alışık Tiyatro Oyuncu Ödülleri”ni bu yıl da tek ve ilk yapan (açık yüreklilikle söylemem gerekirse) adayları ve ödülleri birer sarraf titizliğiyle saptayan seçici kurul üyelerinden her birinin marka olmuş kimliklerden, kişiliklerden oluşmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu jüri sıradan bir halk jürisi değildir ve konunun uzmanlarından oluşturulmuştur. Ödüllerin dağılımında elbette küçük terazi farklarına rastlanabilir, ama değerlendirmeler hiç kuşkunuz olmasın ki saygın tiyatro sanatını mutlaka özendirici nitelikler taşımaktadır.’ diye belirtti.
Sinema Seçici Kurulu Başkanı Zuhal Olcay ise ” Seçici kurul arkadaşlarımızla çok titiz ve özenli  bir çalışma ile adaylarımızı belirledik. Ödül alan herkesi yürekten kutluyoruz”diye konuştu.
Bilindiği gibi Sadri Alışık Ödülleri Sinema Seçici Kurulu Başkanı Erden Kıral, bu sene yönettiği ‘Gece’ adlı filmde rol alan oyuncuların değerlendirme dışı kalmaması adına sadece bu yıla mahsus olarak  başkanlık görevinden çekildiğini daha önce açıklamıştı. Bu sene Sadri Alışık Ödülleri Sinema Seçici Kurulu Başkanlığı görevini Zuhal Olcay üstlendi.

2014-2015 SADRİ ALIŞIK SİNEMA ÖDÜLLERİ:
SİNEMA SEÇİCİ KURUL:
ZUHAL OLCAY  (Jüri Başkanı), Burak Göral,,Prof. Dr.Bülent Vardar , Fehmi Yaşar, Mehmet Aslantuğ, Vecdi Sayar
KOMEDİ YA DA MÜZİKAL

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Füsun Demirel/ İçimdeki Ses

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Çağlar Çorumlu/ Pek Yakında

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Gupse Özay/ Deliha

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Engin Günaydın/ İçimdeki Ses

DRAM

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Vildan Atasever/ Gece

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Settar Tanrıöğen/ Nergis Hanım

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Nurgül Yeşilçay/ Gece

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Serkan Keskin/ İtirazım Var

ÖZEL ÖDÜLLER

AYHAN IŞIK ÖZEL ÖDÜLÜ

Engin Hepileri/ Çalsın Sazlar/ Yağmur Kıyamet Çiçeği

EKREM BORA UMUT VEREN OYUNCU ÖDÜLÜ

Albina Özden/ Mavi Dalga
Ayris Alptekin/ Mavi Dalga
Begüm Akkaya/ Mavi Dalga
Nazlı Bulum/ Mavi Dalga

Doğan İzci / Sivas

20. YIL SİNEMA SEÇİCİ KURUL ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ

“Kış Uykusu” Filminde ki Üstün Oyunculuk performansları ile Kış Uykusu’nun 8 oyuncusuna birden:

Ayberk Pekcan
Demet Akbağ
Haluk Bilginer
Melisa Sözen
Nadir Sarıbacak
Nejat İşler
Serhat Mustafa Kılıç
Tamer Levent

ONUR ÖDÜLÜ

SELMA GÜNERİ
YUSUF SEZGİN

2014-2015 SADRİ ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ
TİYATRO SEÇİCİ KURUL:
ÜSTÜN AKMEN  (Jüri Başkanı), Cem Duygulu, Dilek Yorulmaz, Eser Rüzgâr, Hami Çağdaş, Mehmet Çiftçi, Nil Aykon,Refika Sezik, Rengin Uz, Sevil Özdemir, Tijen Savaşkan, Tolga Polat, Yaşar İlksavaş

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Melisa Sözen – “Kalp Düğümü” – CRAFT TİYATRO

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Rıza Kocaoğlu – “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” – BİRİKEN

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Aslı Yılmaz – “Tesir”  – SİYAH BEYAZ RENKLİ TİYATRO

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Ushan Çakır – “Göl Kıyısı”  – TALİMHANE TİYATROSU

KOMEDİ, MÜZİKLİ OYUN YA DA MÜZİKAL DALINDA
YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Ayça Koyunoğlu – “5. Frank”  TİYATRO ADAM

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Levent Üzümcü – “İstibdat Kumpanyası” TİYATRO İSTANBUL
“Bir Yaz Gecesi Rüyası”  İBBŞT

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Selen Uçer – “Kurusıkı”  – BKM

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
Arda Aydın – “Bir Yaz Gecesi Rüyası’’  – İBBŞT

ÇOLPAN İLHAN SANATA DEĞER KATAN KADINLAR ÖDÜLÜ
Ayla Algan

ÖZEL ÖDÜLLER

ANADOLU EFES ÖZEL ÖDÜLÜ
Tiyatro Öteki Hayatlar

SEÇİCİ KURUL UMUT VEREN OYUNCU ÖDÜLÜ
Özlem Öçalmaz – “Uyanış” / Oyun Bandı

SEÇİCİ KURUL DRAMA ÖZEL ÖDÜLÜ
Salih Bademci + Güneş Sayın – “Tesir” / Siyah, Beyaz Renkli Tiyatro

SEÇİCİ KURUL KOMEDİ, MÜZİKLİ OYUN YA DA MÜZİKAL ÖZEL ÖDÜLÜ
Tuğrul Tülek + Gizem Erdem – “İki Kişilik Yaz” / Tiyatro DOT

SEÇİCİ KURUL ÜSTÜN PERFORMANS QÖDÜLÜ
Genco Erkal – “Bir Delinin Hatıra Defteri” / Dostlar Tiyatrosu

ONUR ÖDÜLÜ
Işık Yenersu

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (43. hafta):
Dengesiz - Unhinged (2020) Bay Link: Kayıp Efsane - Missing Link (2020) Son Kale Hacıbey: Osmanlı’nın Son Kalesi (2020)
Arşivden Seçkiler:
X-Men: Dark Phoenix - Dark Phoenix (2019) Yasak Bölge - Brick Mansions (2014) Kötülük İçinde - The Bad Nun (2018) Recep İvedik 4 (2014) Melankoli - Melancholia (2012) Acil arama - The Call (2013)

Leave a comment