‘Sadıkbey’ belgesel filminin dünya prömiyeri Rusya’da yapıldı

Bülent Şenocak tarafından kaleme alınan ‘Sadıkbey-Yalıların Dili Olsa’ kitabı, belgesel oldu. Cumhuriyetin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında çekimleri tamamlanan “Sadıkbey” belgesel filminin dünya prömiyeri gerçekleşti. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarımı ve Yönetmenliği Bölümü, Film Tasarım ve Yönetmenliği Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Ragıp Taranç’ın Yönetmenliğini yaptığı belgesel, Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde başlayan 34th Open Documentary Film Festival ‘ROSSİA’da dünya prömiyeri yaptı. İlk kez izleyiciyle buluşan Sadıkbey, izleyicinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. İzleyicilerin büyük çoğunluğu belgeselde o dönemi yaşayan yakın tanıkların anlatımlarından etkilendiklerini ve Sadıkbey Yalıları’nı görmeseler dahi, bir semtin yok oluşundan çok hüzünlendiklerini vurguladılar.

Özgün müziğini Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Bölüm Başkanı Prof Berrak Taranç’ın gerçekleştirdiği Sadıkbey belgeselinin çekimleri, Doç. Dr. Ragıp Taranç, Dr. Öğr. Üyesi Faik Kartelli, Dr. Öğr. Üyesi Levent Berber ve Öğr. Gör Melih Tomak tarafından 4 yılda tamamlandı.

Sadıkbey” belgesel filminin dünya prömiyeri sonrasında İzmir’de de gösterimi yapılacak. Belgesel filmi, 3. İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda yer alacak. Bangladeş’in Dhaka şehrinde düzenlenen 22.Dhaka Uluslararası Film Festivali ile yolculuğuna devam edecek olan Sadıkbey, fotoğraflardan, anılardan ve buluntu videolardan yararlanarak kent belleğinin oluşmasına katkıda bulunmak, Atatürk’ün evlendiği bu semtin dramatik dönüşümünü anımsatmak için bizi bir yolculuğa çıkarıyor.

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (28. hafta):
Lumme (2024) Günah Şeytanın Oğlu (2024) Cin Köyü (2024) Vefk-İ Cin Sekar (2024) Işıkları Söndürme - Don't Turn Out the Lights (2024) Anne, Kalk! - Mother Couch (2024) MaXXXine (2024) Beni Ay'a Uçur - Fly Me to the Moon (2024) Kasırgalar - Twisters (2024)
Arşivden Seçkiler:
Arif V 216 (2018) Dikkat Köpek Var (2022) Ay Prensesi / The Secret Of Moonacre (2009) Bobi: Dikenlerin Gücü Adına - Bobby The Hedgehog (2018) Salak ile Avanak Geri Dönüyor - Dumb and Dumber To (2014) Kalp Estetiği (2023)