TiyatroHal  2013-14 Sezonunda Manuel Puig’in dünyaca ünlü eseri Örümcek Kadının Öpücüğü’nü sahneleyecek.
70’ler Arjantin’ini fon alan oyun, gerek cinsel kimlikleri  gerek siyasi fikirleriyle yaşadıkları çağın egemen düşüncesine uymadıkları için bir hapishanede aynı hücreye tıkılan, birbirine zıt iki mahkum ; Molina ve Valentin arasında geçiyor.
Geçtiğimiz sezon Sidikli Kasabası Müzikali ve Albert Camus’un Adiller adlı eserini sahneleyen Oğuz Utku Güneş’in “tiyatro edebiyatında devrim üçlemesi”nin son ayağı olan Örümcek Kadının Öpücüğü sezon boyunca Mecidiyeköy SahneHal’de izlenebilecek. Roman, oyun ve film senaryosundan uyarlanan eserde 1942 yapımı gerilim filmi Kedi İnsanlar’da sahnede can bulacak.
Kasvetli bir hapishane hücresi ile Hollywood’un ışıltılı dünyasını bir araya getiren uyarlamada  gerçeklik ve tutsaklıktan uzaklaşan iki adam, söz ettikleri filmin kahramanlarını birer oyuncu olarak karşılarında görmekte ve bir film gibi seyretmektedirler. Hatta bazı rolleri kendileri  üstlenerek filme girip çıkarlar.
Örümcek Kadının Öpücüğü ilk kez “play with in a play” tekniğine uyarlanıyor.

Uyarlayan-Yöneten: Oğuz Utku Güneş
Yönetmen Yardımcısı: Destan Batmaz
Oyuncular: Göktay Tosun, Çağdaş Tekin, Melina Özprodomos, Ayşegül Bahtiyaroğlu, Oğuz Utku Güneş

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (39. hafta):
Ölümsüzlerin Savaşı - The Immortal Wars (2020) Ormandaki Cadı - Witches in the Woods (2020) Süper Köpek ve Turbo Kedi - Stardog & Turbocat (2020) KOVAN (2020) David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi - The Personal History of David Copperfield (2020) Sekiz Yüz - The Eight Hundred (2020)
Arşivden Seçkiler:
Hoca (2013) Alem-i Cin 2 (2019) Madımak: Carina’nın Günlüğü (2015) KINGS (2018) Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya - How to Train Your Dragon: The Hidden World (2019) Canım Öğretmenim - Monsieur Lazhar (2012)

Leave a comment