Meraklısına Tarihöncesi Dünya

Meraklısına Tarihöncesi Dünya, Afrika’daki kökenlerimizden endüstrileşme öncesinin görkemli uygarlıklarına ve yakın geçmişin şehirlerine uzanan insanlığın tarihöncesinin çarpıcı hikâyesini aktarıyor.

İki arkeolog ve deneyimli tarih yazarı, uzak atalarımızın Eski Dünya’ya yayılmasını, Homo sapiens’in ortaya çıkışını, ondan çok sonra Avrupa, Avrasya, Asya ve Amerika’ya kalıcı olarak yerleşmesini anlatıyor. Avcı toplayıcılardan sonra dünyanın çeşitli bölgelerinde çiftçilik ve hayvan evcilleştirmenin kökenlerine odaklanıyor, bu yeni ekonomilerin insan varoluşunu nasıl da çarpıcı bir biçimde değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Kudretli hükümdarları ve ideolojilerini, uygarlıkların yükselişiyle düşüşünü ve pek çoğunun maruz kaldığı uzun kuraklığın yıkıcı etkilerini anlatarak tarihöncesi dünyanın neden modern dünya için önemli olduğuna cevap arıyor.

Tarihöncesi geçmişimizin insanlığın kökenlerinden günümüze dek uzanan bir değerlendirmesini küresel bir bakışla, sade olmakla beraber keyifli bir üslupla sunan bu kitap, insanlığın erken tarihinin hikâyesi ve onun modern dünyayla bağlantısını merak edenler için harikulade bir kılavuz.

Meraklısına dizisindeki diğer kitaplar:
Meraklısına Psikoloji – Meraklısına Klasik Mitoloji – Meraklısına Evrim – Meraklısına Ekonomi – Meraklısına Duygular – Meraklısına Yönetim – Meraklısına Bilişsel Davranışçı Terapi – Meraklısına Roma Tarihi – Meraklısına Feminizm – Meraklısına Toplumsal Cinsiyet(ler)
Çevirmen: Ilgın Yıldız

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (39. hafta):
Melanet (2023) Kalp Estetiği (2023) Godless: Şeytan Tohumu - Godless: The Eastfield Exorcism (2023) Her Şeye Rağmen (2023) Kare Takımı Gizemli Ada (2023) Paw Patrol: Süper Film - Paw Patrol: The Mighty Movie (2023) Kuru Otlar Üstüne (2023) Yaratıcı - The Creator (2023) Emeklilik Planı - The Retirement Plan (2023)
Arşivden Seçkiler:
Bir Alışverişkoliğin İtirafları / Confessions of a Shopaholic (2009) Ölümcül Oyun - Good People (2014) “Tamiri Mümkün” (2023) Elveda - Farewell 	 (2010) Kadının Fendi -Made in Dagenham - We Want Sex (2011) Kahraman Yarışçılar - Rally Road Racers (2023)