AMA GÜZEL Everest Yayınları’ndan çıktı.

“Bu kitaptan zevk alabilmek için caz kurdu olmak zorunda değilsiniz, ancak kitap bittiğinde kendinizi bir caz kurduna dönüşmüş olarak bulabilirsiniz.”
Ralph Blumenthal, New York Times

CAZ, İNSANIN İÇİNDEKİNİ GÖRÜR, RESİM YA DA YAZININ SÖYLETEMEDİĞİNİ İNSANA SÖYLETEBİLİR.
Geoff Dyer, türler arası sınırları ihlal etmek konusunda, çağdaş İngiliz yazınının akla ilk gelen isimlerinden biri. Yazarın, bilhassa Zona ve Bir Hışımla adlı kitaplarında karşılaştığımız bu türler arası yolculuğu, Ama Güzel’de de sürüyor. Metaforik ve şiirsel diliyle dikkat çeken Dyer, fotoğraflardan ve kimi tarihsel anekdotlardan, ama en çok da müzikal evrenden ona kalanlardan yola çıkarak, cazın efsane isimlerini ve onların çalkantılı hayatlarını kurgusal ve kuramsal bir hazza dönüştürüyor.
Odağına Duke Ellington-Harry Carney, Lester Young, T. Monk, Bud Powell, Ben Webster, Chet Baker, Charles Mingus ve Art Pepper’ı alan bu çalışma, okura hem önceki yüzyılı yakıp kavuran müzikal bir hareketin, cazın bir tür kişisel antologyasını, hem de Black American müziğinin tarihsel bir çerçevesini sunuyor.
“Caza dair yazılmış en iyi kitap olabilir.” David Thomson, Los Angeles Times
“Caz hakkında yazılmış olanlar arasında arkadaşlarıma önerdiğim tek kitap. Bu kitap, caz ‘üzerine’ olmaktan çok caz ‘hakkında’ oluşuyla bir mücevher adeta.” Keith Jarrett

GEOFF DYER
AMA GÜZEL
Deneme
Çeviren: Soner Sezer
1.Baskı Nisan 2021
238 sayfa

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (24. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Foxtrot (2018) Muhteşem Güzellik - The Great Beauty (2014) Diriliş - The Revenant (2016) Zarafa (2013) Kızıl Serçe - Red Sparrow (2018) Hükümet Kadın 2 (2013)