Türk tiyatrosunun dev ismi Genco Erkal’ın belgeseli

“Genco”, 17 Haziran’da Netflix’te yayında!

ENKA Sanat’ın yapım sponsorluğunu üstlendiği Türk tiyatrosunun ulu çınarı Genco Erkal’ın yaşamını konu alan Genco belgeseli 17 Haziran’da Netflix’te yayına girecek. Yapımcılığını Porte Film, yönetmenliğini Selçuk Metin’in üstlendiği belgeselin senaryosu ise Genco Erkal’ın kendisine ait. Genco belgeseli yalnızca bir sanatçının kariyerini değil, aynı zamanda Türk tiyatrosunun da önemli ve büyük bir dönemini anı ve anekdotlarla aydınlatıyor.

ENKA Sanat’ın Türk tiyatro tarihinin yapı taşlarını oluşturan birbirinden değerli sanatçıların ilham verici hikâyelerini kayıt altına almak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yapım sponsorluğunu üstlendiği belgeselin görüntü yönetmenliğini Türk sinemasının bol ödüllü ismi Uğur İçbak yaptı. Genco Erkal’ın anlatımıyla İstiklal Caddesi’nde başlayan belgeselde, sanatçının sahne aldığı tüm tiyatrolarda yapılan çekimler sayesinde geçmişe nostaljik bir yolculuğa çıkılıyor. Muammer Karaca Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Elhamra, Küçük Sahne, Ses Tiyatrosu ve Kenter Tiyatrosu’nda kariyerini ve yaşamını anlatan Genco Erkal, bir taraftan da İstanbul’daki mekânsal ve kültürel mirasın değişimini de özetliyor.

90 dakikalık belgesel, sanatçının ve kurucusu olduğu Dostlar Tiyatrosu’nun arşivinden belgeler, fotoğraflar ve videolar ile izleyicilere görsel açıdan da zengin, benzersiz bir serüven sunuyor.

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (28. hafta):
Lumme (2024) Günah Şeytanın Oğlu (2024) Cin Köyü (2024) Vefk-İ Cin Sekar (2024) Işıkları Söndürme - Don't Turn Out the Lights (2024) Anne, Kalk! - Mother Couch (2024) MaXXXine (2024) Beni Ay'a Uçur - Fly Me to the Moon (2024) Kasırgalar - Twisters (2024)
Arşivden Seçkiler:
PATHAAN (2023) Ferdinand (2017) Gece ve Gündüz - Knight and Day (2010) High School Musical 3: Senior Year (2008)  Ateşin Düştüğü Yer (2012) ANKA (2022)