Julio Cortázar’ın “Edebiyat Dersleri”Everest Yayınları’ndan çıktı!

Julio Cortázar’dan metinlerine dair bir izah, neredeyse tüm yazdıklarını irdeleyen bir uzun sohbet Edebiyat Dersleri….

Julio Cortázar’ın Edebiyat Dersleri, Borges’in, Calvino’nun, Nabokov’un meşhur edebiyat dersleriyle birlikte anılmayı kesinlikle hak eden; yazarı, yazma eylemini, Latin Amerika edebiyatını, dünya edebiyatını anlamak açısından paha biçilmez bir belge.

Sekiz dersten oluşan Edebiyat Dersleri’nde, fantastik öyküdeki zaman ve kader unsurlarından gerçekçi öykünün sınırlarına, edebiyattaki müzikalite, mizah, oyun ve erotizm gibi başlıklardan Seksek’in yazımına kadar birçok ayrıntı, ipucu ve dilin tuzaklarından kaçma yöntemleri ilk ağızdan aktarılıyor. 

1980 sonbaharında, Kaliforniya Üniversitesi’nde verdiği derslerin bu on üç saatlik dökümünü okurken şunu düşünebilirsiniz: Dünyanın en az bilgiçlik taslayan hocası… Julio Cortázar olabilir mi?

JULIO CORTÁZAR
Edebiyat Dersleri Berkeley, 1980
İspanyolca aslında çeviren: Süleyman Doğru
336 sayfa, Kasım 2020
Çağdaş Dünya Edebiyatı Deneme

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (02. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Pretoria'dan Kaçış - Escape From Pretoria (2020) Büşra  (2010) Çılgın Ziyaretçiler 3: İhtilal Les Visiteurs: La Révolution (2017) Kana Susadım - Jennifer's Body (2009) Tetikçi 2: Yüksek Gerilim / Crank 2: High Voltage (2009) Gerçeğin İki Yüzü - The Last Face (2017)