“Çocukluk ve Tarih” Alfa Yayınları’ndan Çıktı!

DENEYİMİN YIKIMI ÜZERİNE BİR DENEME

İtalyan filozof Giorgio Agamben’in Çocukluk ve Tarih adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Deneyim ve bilgi nasıl ve neden birbirinden ayrıldı? Deneyimin çocukluğundan bahsetmek mümkün mü? Walter Benjamin’e göre, “deneyim yoksulluğu” Birinci Dünya Savaşının sebep olduğu yıkımın bir sonucu olarak moderniteden kaynaklanmaktaydı. Benjamin’in tüm eserlerinin İtalyan editörü Giorgio Agamben’e göre ise, deneyimin yıkılması için artık bir felakete gerek yoktur: Herhangi bir modern şehirdeki günlük yaşam bunun için yeterli olacaktır.

Agamben dil, çocukluk ve günlük yaşam üzerine derin ve esaslı bir araştırma olan Çocukluk ve Tarih’te Kant, Hegel, Husserl ve Benveniste’in yolundan giderek deneyim kavramlarını takip eder ve çağdaş düşüncede bir dizi ana temaya yeni bir yorum katan bir çocukluk teorisi geliştirir. Doğa ve kültür arasındaki antropolojik karşıtlık; konuşma ve dil arasındaki dilbilimsel zıtlık; öznenin doğuşu ve bilinçaltının ortaya çıkışı gibi konular bu teorinin ana temaları olurken Agamben zaman ve tarihi, Marksist altyapı ve üstyapıyı, ritüeller ve oyunlar arasındaki farklılıkları da araştırmasına dahil eder.

“Giorgio Agamben muhtemelen Walter Benjamin’den sonra en titiz ve derinlemesine inceleme yapan düşünür.”

–Avital Ronell

GIORGIO AGAMBEN
ÇOCUKLUK VE TARİH

Deneyimin Yıkımı Üzerine Bir Deneme
Çeviren: Betül Parlak
Felsefe

Basım: Eylül 2020
212 Sayfa
24 TL

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (48. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Cinnet Gecesi - The Incident (2012) Hellboy, 11 Nisan'da Beyazperdede (2019) Öbür Dünyadan - The Awakening (2012) Paris’te Bir Hafta Sonu - Starred Up (2014) Dev Avcısı - I Kill Giants (2018) Asabi Adam - The Angriest Man in Brooklyn (2014)