BURAK SERGEN’DEN GURUR VERİCİ ULUSLARARASI BAŞARI !

BURAK SERGEN, HİTLER’İN İÇ HESAPLAŞMASINI ANLATAN ‘ADOLF’ ADLI OYUNU İLE GÜRCİSTAN’DA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİNDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

BO SAHNE’ de iki sezondur sahnelenen ve Burak Sergen’in Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 12 saatini oynadığı ‘ADOLF’ yurtdışı festivallerden davetler alıyor.  Ekim’ de Gürcistan’ da gerçekleştirilecek olan ‘Tbilisi İntenational Festival Of Theatre’ da ülkemizi temsil etmeye hazırlanan Burak Sergen ‘ADOLF’ adlı tiyatro oyununun sezon açılışını 19 Eylül’de BO Sahne’ de yapacak.
Gürcü yönetmen Besso Kublashvili’nin İstanbul’da ‘ADOLF’ ü izleyip hayran kalması ve ülkesinde övgüyle bahsetmesi üzerine harekete geçen festival yönetimi ADOLF ile BO Sahne’yi ‘Tbilisi İntenational Festival Of Theatre’ a davet etti.
ÜNLÜ İNGİLİZ YAZAR, YÖNETMEN VE AKTÖR PİP UTTON HAYRAN KALDI
Oyunun yazarı, Edinburgh Fringe Festivali Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, ünlü İngiliz yazar, yönetmen, aktör Pip Utton, geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelerek BO Sahne’de ADOLF oyununu Burak Sergen yorumuyla izlemiş ve hayranlığını dile getirmişti.
Pip Utton, Burak Sergen’ in performansının bir bölümünü internet üzerinden izlediğinde çok etkilendiğini ve bizzat sahnede izlemek istediğini söyledi.
Dünyanın pek çok farklı ülkesinde oynanan oyun hakkında Pip Utton  şöyle konuştu:
“Bence tiyatronun birçok görevi ve işlevi var. Bunlardan biri de izleyicinin karşısına çıkıldığında onların arkalarına yaslanarak oyunu izlemelerini değil, koltuklarında dikilerek bazı gerçeklerle yüzleşmelerini sağlamaktır. Bazen bunu yapmanın tek yolu onları, aslında görmek istemedikleri şeylerle yüzleştirmektir ve Adolf böyle bir oyun. Türkiye’ de Burak Sergen’ in performansı ile tekrar hayat bulan oyunumdaki bu şahane etkiyi bizzat yaşamak için İstanbul’a gelme kararı aldım.”
HİTLER’İN İÇ HESAPLAŞMASINI ANLATIYOR
Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 12 saati konu alan ADOLF’te Hitler’i usta oyuncu Burak Sergen başarıyla sahneye taşıyor. Dünyanın en nefret edilen adamının, kendi ölüm kararını verirken yaşadığı iç çekişmeleri ve hesaplaşmalarını anlatan oyun, ilk dakikasından itibaren izleyiciyi koltuğuna çiviliyor.
EN İYİ TEK KİŞİLİK PRODÜKSİYON!
Levent Özdilek’in rejisini yaptığı ve 1,5 saat boyunca tek kişilik performansıyla büyük beğeni toplayan Burak Sergen, 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri töreninde “En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon” ödülüne layık görüldü.

‘ADOLF’ KÜNYE:
Oynayan: Burak Sergen
Yazan; Pip Utton
Rejisör; Levent Özdilek
Çeviren; Sinan Gürtunca
Işık Tasarım; Akın Yılmaz
Kostüm; Hatice Kübra Erişir
Dekor: Bizoyuncular
Kondüvit; Sedat Uğurcan
Fotoğraflar; Mehmet Turgut
Afiş; Berkcan Okar

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (39. hafta):
Melanet (2023) Kalp Estetiği (2023) Godless: Şeytan Tohumu - Godless: The Eastfield Exorcism (2023) Her Şeye Rağmen (2023) Kare Takımı Gizemli Ada (2023) Paw Patrol: Süper Film - Paw Patrol: The Mighty Movie (2023) Kuru Otlar Üstüne (2023) Yaratıcı - The Creator (2023) Emeklilik Planı - The Retirement Plan (2023)
Arşivden Seçkiler:
Korku Takvimi (2022) İlahların Aşkı - Ondine (2010) Yolculuk (2016) 11'e 10 Kala (2009) Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden - Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows (2016) MUCİZE 2: AŞK (2019)

Leave a comment