BOB MARLEY: ONE LOVE

Reinaldo Marcus Green, “Bazı filmler vardır,” diyor. “Bir de Bob Marley hakkındaki filmler vardır.” Bob Marley: One Love filminin yönetmeni ve ortak yazarı gülümsüyor ve bu prodüksiyonun boyutu ve sorumluluğu üzerine düşünüyor. “Bir fark var.”
Green, “[Filmin yapım sürecinde] tanıştığım her insanın bir Bob Marley hikâyesi var” diyor. “O güce sahipti. Herkesin en iyi arkadaşıydı, bilirsiniz. ‘Onu konserde gördüm…’ Ya da ’15 yaşımdayken hayatımı değiştirdi,’ diyorlar. İnsanlar Bob Marley’i tanıdıklarını düşünüyor, hepimizin onun müziğiyle kurduğumuz bağ nedeniyle zihinlerinde bir Bob Marley versiyonu var.”
Yönetmen de filminin bu noktada devreye girdiğini söylüyor. “İşte bu, pek çok insanın bilmediği Bob Marley. Herkese daha önce görmedikleri, Google’da bulamayacakları bir şeyi, gerçek konuşmalara dayanarak bizzat kendi ağızlarından sunacağız,” diyor.
Bu gerçekçilik ve doğruluk sadece bu filmin DNA’sının ayrılmaz bir parçası değil, doğrudan bir sonucu. Bob Marley: One Love, Marley ailesinin onayıyla değil, bizzat aile tarafından çekilmiş bir film.
Bob’un iki çocuğu Ziggy ve Cedella Marley ile kocasının dünyada geçirdiği 36 yıl boyunca başardıklarına büyük katkısı olan kadın sanatçı ve ikon eşi Rita, yapımcı olarak yer alıyor. Aile; yapımcı Robert Teitel, Plan B’den yapımcılar Dede Gardner ve Jeremy Kleiner ile yürütücü yapımcılar Brad Pitt, Richard Hewitt, Orly Marley ve Matt Solodky ile birlikte çalıştı. Bob ve Rita Marley rolünde Kingsley Ben-Adir ve Lashana Lynch liderliğindeki inanılmaz bir oyuncu kadrosunu ve DP Robert Elswit, Yapım Tasarımcısı Chris Lowe, Müzik Süpervizörü Stephen Marley, Müzik Yapımcısı Harvey Mason Jr., Besteci Kris Bowers, Kostüm Tasarımcısı Anna B. Sheppard, Makyaj ve Saç Tasarımcıları Nadia Stacey ve Carla Farmer’ın da aralarında bulunduğu dünya standartlarında bir ekip oluşturdular.
Dolayısıyla ortaya çıkan sonuç, hem birliktelik mesajıyla canilerin hedefi haline gelen bir müzik devinin; hem de bir eş, bir baba ve bir isyancının portresidir. Herkes gibi zaafları ve sıkıntıları olan bir adam ancak sonuna kadar sevdikleri ve dünya için elinden geleni yapan bir değişim öncüsü.

Yönetmen: Reinaldo Marcus Green
Oyuncular: Kingsley Ben-Adir, Lashana Lynch, James Norton, Tosin Cole, Umi Myers, Anthony Welsh, Nia Ashi, Aston Barrett Jr., Anna-Sharé Blake, Gawaine “J-Summa” Campbell, Naomi Cowan, Alexx A-Game, Michael Gandolfini, Quan-Dajai Henriques, David Kerr, Hector Roots Lewis, Abijah “Naki Wailer” Livingston, Nadine Marshall, Sheldon Shepherd, Andrae Simpson, Stefan A.D Wade Senaryo: Terence Winter & Frank E. Flowers ve Zach Baylin & Reinaldo Marcus Green
Yürütücü Yapımcılar Brad Pitt, Richard Hewitt, Orly Marley, Matt Solodky
Yapımcılar: Robert Teitel, p.g.a., Dede Gardner,p.g.a., Jeremy Kleiner, p.g.a.,
Ziggy Marley, p.g.a., Rita Marley, Cedella Marley
Hikâye: Terence Winter & Frank E. Flowers
Tür: Belgesel
Süre:107 dakika
Gösterim Tarihi: 16 Şubat 2024
UIP Türkiye

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (28. hafta):
Lumme (2024) Günah Şeytanın Oğlu (2024) Cin Köyü (2024) Vefk-İ Cin Sekar (2024) Işıkları Söndürme - Don't Turn Out the Lights (2024) Anne, Kalk! - Mother Couch (2024) MaXXXine (2024) Beni Ay'a Uçur - Fly Me to the Moon (2024) Kasırgalar - Twisters (2024)
Arşivden Seçkiler:
Eşitlik Savaşçısı - On The Basis of Sex (2018) Ooops! Sevimli Tayfa - Ooops 2 – Ooops! The Adventure Continues (2022) Kalandar Soğuğu (2016) Büyük Tuzak - Colt 45 (2015) Karlar Ülkesi 2 – Frozen 2 (2019) Eva (2018)