Sema Soykan’ın kaleminden Bir Köy Enstitüsü Romanı KEŞKE Alfa Yayınları’ndan çıktı.

“Keşke, özlem ya da pişmanlık ifadesi, hatalarını görenlerin ortak kelimesi, yanlış kararlarınızın çektirdiği sancı ve kalbi kanatan isyandır.”

Ölümle yüzleşirken –kaybetme pahasına– yıllarca sakladığınız sırrınızı yazar mıydınız?  
 
1864 Çerkez Sürgünü ve Soykırımını anlattığı Adsız Roman’la okurunu yoğun ilgisine mazhar olan Sema Soykan, özenli kalemi ve akıcı üslubuyla bu kez Türkiye’nin yakın tarihini ele alıyor. KEŞKE-Bir Köy Enstitüsü Romanı, sırlar ile ‘keşke’ler, özlemler ile pişmanlıklar, imkânsız ile mümkün arasında savrulan altı hayatın perdesini aralıyor. Türkiye’nin aydınlanma sürecinde yetişmiş iki öğretmenin –Sabia (Nedret) ve Fikret’in–  yaşamöyküleri, vatan sevgileri, ölümsüz aşkları ve fedakârlıklarını anlatırken, Köy Enstitülerinin açılışından kapanışına, işleyişinden benzersiz eğitimine ve yılları arasında yaşadığı siyasi süreçler ile emperyalizmin, eğitimimiz ve de toplumumuz üzerindeki etkilerine de mercek tutuyor. 
 
Yaşanmış olaylardan esinlenilerek titiz bir araştırmayla yazılan Keşke, susturulmak için hastane odasına yatırılan iki kadının cesareti, fikirleri yüzünden hapishane hücresine kapatılan bir adamın veda mektubu, anne babalarını, yaşananları ve ülkemizi anlamaya ve değiştirmeye çalışan evlatlarının çabalarıyla okura hatırlatıyor: 
Sadece kişilerin değil toplumların da keşkeleri ne kadar çoksa, hataları, mutsuzlukları ve pişmanlıkları o kadar derin ve de yakıcıdır. 
 
Tarihten, siyasete, geçmişten günümüze çarpıcı örnekler sunan, Aksu ve Hasanoğlan Köy Enstitülerinden 203 numaralı hastane odasına ve Sincan Hapishanesi’ne uzanan, kişilerin hikâyesinin içinde yaşadıkları toplumdan ayrı düşünülemeyeceğini gözler önüne seren  Keşke, bir gecede okunacak değil, okunduğunda çok geceler uzun uzun düşündürecek; kapsamlı içeriği, dili ve kurgusuyla akılda kalacak bir roman. 
 
“Umarım, yaşanan kahredici olaylara rağmen sakin ve akıcı bir üslupla vermek istediğim mesajı aktarmayı başarabilmişimdir” diyen Sema Soykan’ın öğretici kaleminden KEŞKE-Bir Köy Enstitüsü Romanı: Sorgulayanlara ve daha fazlasını arayanlara… 
 
ARKA KAPAK
Bozkırı yeşertmek ne kadar sürer… Bir mevsim mi? 
Gençlik, Eğitim, Aydınlanma, Özgürlük ne kadar sürer… On yıl mı? 
Pişmanlık ne kadar sürer… Çeyrek asır mı? 
Aşk ne kadar sürer…. Bir ömür mü? 

Keşke… Hatalarımız, fedakârlıklarımız, kayıplarımız, sevgimizin ağırlığıyla, geçmişi, bugünü ve geleceği kuşatan bir “keşke” ne kadar sürer?
 
Sema Soykan’ın öğretici kalemi ve akıcı üslubuyla KEŞKE-Bir Köy Enstitüsü Romanı, sırlar ile özlemler, mağlubiyetler ile galibiyetler, imkânsız ile mümkün arasında savrulan altı hayatın perdesini aralıyor. Yaşanmış olaylardan esinlenerek titiz bir araştırmayla yazılan KEŞKE, Türkiye’nin aydınlanma sürecinde yetişmiş iki öğretmenin–Sabia (Nedret) ve Fikret’in– yaşamöyküleri, vatan sevgileri, ölümsüz aşkları ve fedakârlıklarını anlatırken, Köy Enstitülerinin açılışından kapanışına, işleyişinden benzersiz eğitimine ve Türkiye’nin 1940-1980 yılları arasında yaşadığı siyasi süreçler ile emperyalizmin eğitimimiz ve de toplumumuz üzerindeki etkilerine de mercek tutuyor. Sadece kişilerin değil, toplumların da keşkeleri ne kadar çoksa, hataları, mutsuzlukları ve pişmanlıklarının o kadar derin ve de yakıcı olduğunun hatırlanması umuduyla…
Bir Köy Enstitüsü Romanı
Keşke
SEMA SOYKAN

Roman 1. Basım: Şubat 2021
500 Sayfa

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (15. hafta):

Arşivden Seçkiler:
Bir Nefes - Ein Atem – One Breath (2017) Ma Seninle İlgilenir (2019) Ölümün Sesi - Babycall (2012) Savaşın Gölgesinde - Lore (2013) Kadın - Elle (2016) Son Macera - Going in Style (2017)