“Ayaktakımı Arasında”
Orhan Alkaya Rejisiyle Şehir Tiyatroları’nda

Şehir Tiyatroları Rus edebiyatının dev yazarı Maksim Gorki’nin önemli oyunu “Ayaktakımı Arasında”yı Orhan Alkaya rejisiyle sahneye taşıyor. Oyunun prömiyeri 7 Ekim 2015 Çarşamba günü Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde yapılacak.

Maksim Gorki, Çehov’un deyişiyle, “Tahrip edilmesi gereken her şeyi tahrip eden bir muhrip”ti. Çağının gerçek insan figürlerinden yola çıkarak yazdığı Ayaktakımı Arasında (Na Dne) oyunu, 1903’teki ilk sahnelenişiyle birlikte, dünya tiyatrosunun klasikleri sınıfına girdi. Farklı kesimler, farklı sınıflardan gelen ve bir toplum panoraması oluşturan karakterleri, sürüklendikleri hayatın dibinden sıyrılıp, bütün yaşantı zenginlikleriyle tiyatro sahnesinde belirdi. Devrimin ayak seslerinin duyulmaya başladığı bir tarihsel dönemeçte, “dipte”ki hayatlarına tutunmanın yolunu arayan bu insanlar, hâlâ çok tanıdık.

Çevirisini Koray Karasulu’nun, dramaturgluğunu Sinem Özlek’in, sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer’in ve Sırrı Topraktepe’nin, kostüm tasarımını Canan Göknil’in,  ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımı ve müziğini Uskan Çelebi’nin, koreografisini Yasemin Gezgin’in yaptığı oyunun fotoğrafları ise Ahmet Çelikbaş’a ait.

Oyunda; Rıdvan Çelebi, Yesim Koçak, Sirin Kılavuz, Yılmaz Meydaneri, Serdar Orçin, Ali Gökmen Altuğ, Buket Yanmaz Kubilay, Irem Erkaya, Semah Tuğsel, Kutay Kırsehirlioğlu, Ahmet Özarslan, Mehmet Avdan, Mert Tanık, Mazlum Kiper, Çaglar Polat, Tugrul Arsever, Emrah Özertem rol alıyor.

Oyun 7-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (3. hafta):

Arşivden Seçkiler:

Leave a comment