EMRE KINAY’IN YENİ OYUNU
“IRGAT”,
PRÖMİYERİNİ
25 EKİM’DE 25. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİYOR!

Duru Tiyatro yeni sezonda seyircilerini Türkiye’de geçen, Shakespeare’in bile yazdığından haberi olmayan bir oyunla selamlıyor! Irmak Bahçeci’nin, Shakespeare’in günümüze kalan tüm oyunları tarayarak, sadece onun cümleleriyle yazdığı “Irgat” yepyeni bir hikâye anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’in oturduğu, Irgat’ı Emre Kınay’ın canlandırdığı “Irgat” perdelerini, İKSV’nin düzenlediği 25. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında açacak. Oyun, 25 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00’de Duru Tiyatro Watergarden Performans Merkezi’nde gerçekleşecek prömiyerinin hemen ardından 26 Ekim Salı akşamı da aynı salonda seyirciyle buluşacak.

Duru Tiyatro yeni sezonda tiyatroseverleri sıradışı bir Shakespeare kolajıyla, “Irgat” adlı yeni oyunuyla karşılıyor. Irmak Bahçeci’nin Shakespeare’in tüm oyunlarını tarayıp önce Türkçe’ye ardından da ‘ırgatça’ya çevirerek yazdığı oyunu Emrah Eren yönetiyor. “Irgat”, tamamen Shakespeare’in cümlelerinden oluşuyor ama onun hiç yazmadığı bir karakterin hikâyesini anlatıyor. Türkiye’de geçen müzikli oyunda, büyükşehre gidip kendini koskoca bir inşaatın, betonlaşmanın ve vahşi kapitalizmin içinde bulan “ırgat”ı Emre Kınay, “beyzade”yi ise Sertaç Nicholas Güder canlandırıyor.

Memleketindeki çatışma ortamında doğup büyümüş olan Irgat, bir çatışma sırasında öksüz kalmış bir çocuğu sahiplenir ve çocuğu da alarak metropole gelir. Tek derdi, başını sokacak bir yer ve karnını doyurmak olan Irgat, şans eseri bir inşaat firmasının sahibiyle tanışır. Adam, Irgat’a inşaatlarından birinde hem kalacak yer hem de iş verir. Çocuk da zaman içinde büyür ve o da inşaatta Irgat’la yan yana çalışmaya başlar. Bitmek bilmeyen bir kavganın sürdüğü topraklardan, ideolojik çatışmanın kasıp kavurduğu üniversiteden, taşranın işsizliğinden, metropolün ağır işçiliğinden kurtulmayı becermiş bir işçi olan Irgat’ı trajedi, nereden kaçarsa kaçsın kendi vicdanında yakalayacaktır.

“Irgat”ın müzikleri Cenk Erdoğan’ın, dekoru Cihan Aşar’ın, ışık tasarımı Yakup Çartık’ın, şarkı sözleri ise Faruk Üstün’ün imzasını taşıyor.

  1. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 25 Ekim 2021 Pazartesi ve 26 Ekim 2021 Salı akşamları saat 20.00’de Duru Tiyatro Watergarden Performans Merkezi’nde sahnelenecek “Irgat”ın biletleri Passo’dan temin edilebilir.

“IRGAT”

DURU TİYATRO

Yazan: Irmak BAHÇECİ
Yöneten: Emrah EREN
Müzik: Cenk ERDOĞAN
Dekor: Cihan AŞAR
Işık: Yakup ÇARTIK (İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun izniyle)
Şarkı Sözleri: Faruk ÜSTÜN
Irgat: Emre KINAY
Beyzade: Sertaç Nicholas GÜDER

SESLER
Hünkar: Oktay KAYNARCA
Travesti: Bülent ÇARIKÇI
Ay Parçası: Elif ÜRSE
General: Beyti ENGİN
Gerilla: Emrah EREN
Anne: Şebnem ÜNALDI
Haber Bülteni Sunucusu: Ece SARUHAN
Canlı Yayın Sunucusu: Erol Ozan AYHAN
Politikacı: Bekir ÇİÇEKDEMİR
Belgesel: Faruk ÜSTÜN
Beyzade: Sertaç Nicholas GÜDER
Irgatlar Rabarbası: İsmail YILDIZ, Erol AYDIN, Anıl ÇETİNKAYA, Sercan YENER, Enis AYBAR, Tolga YETER, Şener SAVAŞ, Emin ÖNAL, Serhan ALBEN, Emrah AKŞIK (Rabarba Seslendirme Yönetmeni: Emrah AKŞIK)
Yönetmen Yardımcısı: Ahmet BALTA
Sahne Amiri: Saldıray ÇAKAR
Işık-Projeksiyon Kumanda: Erkan KALKAN, Emre ÇULHA
Ses Kumanda: Ezgi KATI
Sahne Teknisyenleri: Bahattin ATAK, Uğur DUMANGÖZ
Prodüksiyon Asistanı: Barış ULUSOY
OYUN SÜRESİ: 75 DK. / TEK PERDE
YAŞ SINIRI: +13

HaftaninFilmi.com’dan Filmler

Gösterimdekiler (48. hafta):
Korkunç Gece Hikayeleri - A Night of Horror: Nightmare Radio (2021) Titane (2021) Diyalog (2021) Fransız Postası - The French Dispatch (2021) AYKUT ENİŞTE 2 (2021) Resident Evil: Raccoon Şehri - Resident Evil: Welcome to Raccoon City (2021) Clifford Büyük Kırmızı Köpek - Clifford the Big Red Dog (2021)
Arşivden Seçkiler:
Son Şans - The Congress (2014) Sürükleniş - Adrift (2018) Direniş Günlerinde Aşk - Apres Mai – Something In The Air (2013) Room: Gizli Dünya - Room (2016) Anormal Aktivite - A Haunted House (2013) The Insult: Hakaret - The Insult (2018)