Yaz Oyunları Başlıyor…

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
    YAZ OYUNLARI BAŞLIYOR
100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sezon boyunca
beğeni toplayan oyunlarının yer aldığı “Yaz Oyunları” 7 Haziran 2014 Cumartesi günü Kabare adlı oyunla başlıyor. 6-15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Yaz Oyunları’nda 6 Haziran Cuma günü 20.45’te sahnelenmesi gereken Şark Dişçisi oyunu, hava muhalefeti nedeniyle iptal edilerek, 9 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 20.45’e ertelenmiştir.

Şehir Tiyatroları’nın gelenekselleşen ve Açıkhava’da “Müzikal Geceler” adıyla da anılan “Yaz
Oyunları bu yıl 15 Haziran 2014 tarihine kadar Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Yaz Oyunları’nda; İstanbul Efendisi, Şark Dişçisi, Hıdrellez, Kösem Sultan, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı oyunlar ile Pırtlatan Bal ve Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı çocuk oyunları sahnelenecek.

Kabare                                                     7 Haziran 2014 Cumartesi    20.45
İstanbul Efendisi                                      8 Haziran 2014 Pazar            20.45
Şark Dişçisi                                             9 Haziran 2014 Pazartesi      20.45
Hıdrellez                                                 11 Haziran 2014 Çarşamba    20.45
Kösem Sultan                                        13 Haziran 2014 Cuma           20.45
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım    14 Haziran 2014 Cumartesi    20.45
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz                 15 Haziran 2014 Pazar           20.45
Pırtlatan Bal                                              8 Haziran 2014 Pazar           15.30
Ali Baba ve Kırk Haramiler                      15 Haziran 2014 Pazar          15.30

Oyun Bilgileri

Şark Dişçisi adlı müzikalde, tarihin belirsiz bir zamanından çıkıp gelen gezici bir tiyatro
kumpanyası, 19. yüzyıl Osmanlı mizah yazınının en önemli kalemlerinden olan Hagop Baronyan’ın eğlenceli komedisini; müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle bugünün seyircisiyle
buluşturuyor. İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan
aşıkların hikâyesini konu alan oyun, izleyenleri “bir arada güldüğümüz zamanları hatırlamaya” davet ediyor. Engin Alkan’ın yönettiği oyunun müzikleri Selim Atakan’a ait. Oyunda; Selçuk Borak, Kubilay Penbeklioğlu, Sevil Akı, Selin Türkmen, Zafer Kırşan, Zeynep Ceren Gedikali, Hüseyin Tuncel, Emrah Özertem, Tuğrul Arsever, Destan Batmaz, Çiğdem Gürel, Senem Oluz, Reyhan Karasu, Murat Üzen, Serkan Bacak, Okan Patırer, Melisa Demirhan, Özge Midilli, C. Ahhan Şener rol alıyor.

Kabare (Cabaret), bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkını ve onları kuşatan büyük toplumsal kaosu anlatıyor. Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare, 1972’de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazandı ve “Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi” listesine girdi. Joe Masteroff’un yazdığı Yücel Erten’in yönettiği oyunun unutulmaz müziği John Kander imzasını taşıyor. Oyunda; Mert Turak, Senan Kara Tutumluer, Can Başak, Ergun Üğlü, Selma Kutluğ, Hakan Arlı, Nurdan Kalınağa, Soner Dinç, Eraslan Sağlam, Ceren Hacımuratoğlu, Pınar Aygün, Deniz Evrenol, Yeşim Mazıcıoğlu, N. Ceren Aktay, Yonca Eğilmezbaş, Mana Alkoy, Y. Arda Alpkıray, Doğan Şirin ve Berk Samur rol alıyor.

İstanbul Efendisi’nde, kızına uygun bir damat adayı bulmak için, dönemin batıl inançlarına
bel bağlayan bir babanın gülünç durumu anlatılıyor. Musahipzade Celâl‘in yazdığı, Engin
Alkan’ın yönettiği oyunda; Tankut Yıldız, Zafer Kırşan, Volkan Ayhan, Hüseyin Tuncel, Emre
Şen, Edip Tepeli, Emrah Özertem, Tuğrul Arsever, Cihan Kurtaran, Serkan Bacak, Murat Üzen, Hamit Erentürk, Berna Adıgüzel, Zeynep Ceren Gedikali, Derya Çetinel, Selin Türkmen, Reyhan Karasu, Çiğdem Gürel, Senem Oluz, Özge Midilli, Murat Güreç, Utku Akıncı, Kayahan Erdem rol alıyor.

Hıdrellez, Meriç nehri kıyısında yaşayan coşkulu “Romanlar”dan hüzünlü bir aşk öyküsü… Firuze Engin’in yazdığı Ali Yaylı’nın yönettiği “Hıdrellez”, ruhu ne kadar özgür olursa olsun, sevdiğinin gönlünde tutuklu kalan genç bir kızın çaresizliğini ve yalnızlığını konu alırken,
bir dönemin siyasi acılarına da tanıklık ediyor. Oyunda Melahat Abbasova, Engin Akpınar,
Melike Altınbaran, Ceysu Aygen, Şenay Bağ, Radife Baltaoğlu, Nergis Çorakçı, Esra Ülger,
Gürol Güngör, Fahri Kıncır, Ertuğrul Postoğlu, Elçin Atamgüç, Emrah Can Yaylı, Elyesa Çağlar Evkaya, Ozan Tura, Merve Keleş, Özgür Dağ, Hüsnü Demiralay rol alıyor.

Kösem Sultan, Turan Oflazoğlu’nun iktidar üçlemesinin (“IV. Murat”, “Deli İbrahim”, “Kösem Sultan”) son oyunu. Sultan İbrahim’i öldürttükten sonra torunu Sultan Mehmet’i tahta oturtan Kösem Sultan’ın iktidar tutkusu bütün insanî değerleri hiçe sayacak derecededir. Kendi çıkarı uğruna halkın ve devletin bekaasını hiçe saymıştır. Gelini Turhan Sultan’la çatışarak iktidar hırsıyla ölüme koşan Kösem Sultan’ın tragedyası, tarihimizin önemli bir kesitini yansıtıyor. Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Engin Uludağ’ın yönettiği oyunda; Şebnem Köstem, Kayra Erkmenkul, Burak Davutoğlu, Zeynep Özyağcılar, Yalçın Avşar, Münir Kutluğ, Caner Çandarlı, Ergün Işıldar, Ozan Gözel, Mehmet Bulduk, Enes Mazak, Selçuk Yüksel, Erhan Özçelik, Caner Biginer, Göksel Arslan, Metin Çoban, Serdar Orçin, Kutay Kırşehirlioğlu, Murat Derya Kılıç, Ç. Defne Gürmen, Tolga Yeter, Ö. Barış Bakova, Mevlüt Demiryay, Güneş Han, Müge Çiçek, Berk Samur, Çağatay Palabıyık, İsmet Şahin, Özgür Dereli, Ertan Kılıç, Güzin Alkan, Gözde İpek Köse, Nilay Bağ rol alıyor.

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım adlı müzikal oyunda, 31 Mart Olayı ile başlayan ve 1960 yılının ortalarına kadar devam eden süreçte, ülkemizin siyasal ve toplumsal durumu tüm gerçekliğiyle yansıtılıyor. Beraber büyüyen Vicdani ile Efruz’un ilerleyen hayatları ve ilişkileri üzerinden, içindeki vatan sevgisini, ülkesinin çıkarlarını kendi hayatından bile
üstün tutan Vicdani Yurdakuler’in her zaman yenilmeye mahkûm, düzene ayak uyduramayan ve haksızlıklarla dolu hayatı gözler önüne seriliyor. Haldun Taner’in yazdığı Can Doğan’ın yönettiği oyunun müzikleri Selim Atakan’a ait. Oyunda; Uğur Dilbaz, Can Ertuğrul, Şeyda Arslan, Özgür Atkın, İrem Arslan Aydın, Mert Aykul, Barış Çağatay Çakıroğlu, İrem Erkaya, Elyesa Çağlar Evkaya, Yasemin Gezgin, Eftal Gülbudak, Ümran İnceoğlu, Yılmaz Meydaneri, Neslihan Ayşe Öztürk, Ersin Umulu, Zeynep Göktay Dilbaz, Pınar Demiral, Derya Yıldırım, Yeşim Mazıcıoğlu, Emre Karaoğlu rol alıyor.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı müzikal oyun, Aziz Nesin’in kaleminden birey-devlet ilişkisini sorguluyor. Y. Kenan Işık’ın yönettiği oyunda; Y. Arda Alpkıray, Tuğrul Arsever, Göksel Arslan, Şevket Avşar, Yalçın Avşar, Volkan Ayhan, Savaş Barutçu, Mehmet Bulduk, Mevlüt Demiryay, Can Doğan, Hasibe Eren, Hamit Erentürk, Nur Saçbüker, Murat Üzen, Murat Güreç, Ergün Işıldar, Nurdan Kalınağa, Reyhan Karasu, Ezgim Kılınç, Cihan Kurtaran, Derya Kurtuluş, Senem Oluz, Okan Patırer, Deniz Evrenol, Melisa Demirhan, Serkan Bacak, Berk Samur, Doğan Şirin, Tankut Yıldız, Burteçin Zoga, Abdullah Topal, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor. Oyunun müzikleri Timur Selçuk imzasını taşıyor.

PIRTLATAN BAL   (7+ Yaş)

Türk ve Dünya Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Aziz Nesin’in yazdığı Haşmet Zeybek’in
yönettiği Pırtlatan Bal, çocuk klasikleri arasında hâlâ vazgeçilmez bir yerde duruyor.
Hastalanan torununa bal bulabilmek için uğraşan Nine’nin çaldığı tüm kapılar yüzüne
kapanmıştır. Yoksullara faizle borç veren Paracı’nın uşağı Şakşak’la Nine pazarda karşılaşırlar. Şakşak, cimri efendisinden korktuğu için Nine’ye bal vermez. Bir de üstüne onunla alay etmeye başlayınca, Nine “Her kim bu baldan yerse pırt pırt pırtlasın” diye bir dilekte bulunur. Yoksulları görmezden gelip bencillik edenlerin başına neler geldiğini,
Yönetmen Haşmet Zeybek’in köy seyirlik motiflerle sahneye aktardığı bu masalda izleyeceğiz. Oyunda; Mert Aykul, Zeynep Göktay Dilbaz, M. Soner Dinç, Mana Alkoy, Nur Saçbüker, Serkan Bacak, Murat Üzen, Yeşim Mazıcıoğlu, Ceysu Aygen, Hamit Erentürk, Şeyda Arslan, Cihan Kurtaran rol alıyor.

ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER  (5 + Yaş)

Can Doğan’ın yazıp yönettiği Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı oyunda, Ali Baba, Yıldız Ana ve
oğluyla yaşayan yoksul bir oduncudur. Bir gün ormanda dolaşırken, bir mağaraya gizlice girip çıkan haramileri görür. Haramiler hırsızlık yaparak elde ettikleri hazineleri bu mağaranın içinde saklarlar. Ali Baba onları bir süre izler ve haramiler çıktıktan sonra mağaraya girer. Yıllardır hayalini kurduğu zenginlik karşısında durmaktadır. Ama Ali Baba çalınarak elde edilmiş bu zenginliğe aldanmayacak ve oyunun sonunda haramilere gereken dersi verecektir. İyi kötü çatışmasını konu alan oyun, eğlenceli müzikal formuyla çocuk izleyicisiyle buluşuyor. Oyunda; Can Ertuğrul, Çağatay Çakıroğlu, Defne Gürmen Üstün, Deniz Evrenol, Doğan Şirin, Erhan Özçelik, İsmet Şahin, Melisa Demirhan, Ömer Barış Bakova, Özgür Atkın, Tuğçe Açıkgöz, Uğur Dilbaz, Yasemin Gezgin, Mana Alkoy, Neşe Ceren Aktay, Yeşim Mazıcıoğlu, Merve Keleş, Eylül Soğukçay, Güzin Alkan, Gözde İpek Köse, Nilay Bağ, Gülce Çakır, Dolunay Pirinçoğlu rol alıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.