“Misafir” Turks@TIFF ile Toronto’ya Geldi!

Dünya prömiyerini yaptığı 36. Montreal Dünya Film Festivali’nden iki ödülle dönen, Mehmet Eryılmaz’ın yeni filmi “Misafir”; Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF) kapsamında düzenlenen “Turks@TIFF” etkinliğinde yeniden Kanada’da sinemaseverlerle buluştu. “Misafir”in gösterimleri; Mehmet Eryılmaz’ın yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan, Zeynep Özbatur Atakan ve Selim Atakan’ın katılımıyla 15 Eylül Salı günü gerçekleşti.

Evrensel bir konu olan anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde ele alan “Misafir”; dünya prömiyerini 36. Montreal Dünya Film Festivali’nde yaptı. Hem izleyicilerden, hem de eleştirmenlerden oldukça olumlu değerlendirmeler alan film; festivalde FIPRESCI Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF) bünyesinde düzenlenen “Turks@TIFF” etkinliği kapsamında ise “Misafir”in; 15 Eylül 2015, Salı günü biri özel, biri halka açık iki gösterimi gerçekleşti. Mehmet Eryılmaz, Nuri Bilge Ceylan, Zeynep Özbatur Atakan ve Selim Atakan’ın katılımıyla gerçekleşen gösterimlerin ardından Eryılmaz; sinemaseverlerin sorularını da yanıtladı.

Yapımcılığını Atlanta Film’in üstlendiği “Misafir”; “Turks@TIFF”in ardından yurtiçinde ve yurtdışında festival yolculuğuna devam edecek. 31 yıldır İsrail’de düzenlenen ve uluslararası alanda en önemli festivallerden biri olarak kabul edilen Haifa Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilen Türk filmi olan“Misafir”; 26 Eylül – 5 Ekim 2015 tarihleri arasında büyük ödül “Altın Anchor” için 14 filmle yarışacak. Aralarında Japon yönetmen Naomi Kawase’nin ve bu yıl Berlin’de En İyi Yönetmen dalında ödül alan Radu Jude’un da filmlerinin bulunduğu festivalde yarışacak olan “Misafir”; eleştirmenler tarafından da favoriler arasında gösteriliyor.

“MİSAFİR” HAKKINDA
Mehmet Eryılmaz’ın yazıp yönettiği “Misafir”; ilk filmi “Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikayesi”nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan yönetmenin ikinci uzun metraj filmi. Sinemasında insan ilişkilerini merkeze koyan Mehmet Eryılmaz, ilk filminden sonra “Misafir”de de kamerasını yine; tanıdığı toprakların üzerinde, yakından tanık olduğu, anne-kız, baba-kız ilişkilerine ve ailenin içsel sorunlarına doğrultuyor. “Misafir”; ülkemizde de yaygın bir sorun olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikaye bağlamında ele alıyor. Film, trajediden beslenen bir umut duygusuyla, yönetmenin ilk filminde de olduğu gibi “tutunamayanların hikayesi”ni anlatıyor. Yıllar önce babaevinden kovulan Nur, on yıl sonra annesinin ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Küçük kızını da yanına alarak acilen baba diyarına gider; amacı dünya gözüyle annesini görmek ve helalleşmektir…

Filmde başrolleri Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu, Hale Akınlı, Ersin Umut Güler ve çocuk oyuncu Melek Çınar paylaşıyor. Şarkıcı Sema Moritz şarkılarıyla ve bir önceki filmde, şimdiki Nur’un sevgilisi, panayırcı Cemal’i oynayan Fatih Al da, yine Cemal rolüyle “Misafir” filmine güç katıyorlar.