Kanaldaki Kadın

BİR MODERN POLİSİYE KLASİĞİ “MARTİN BECK” GERİ DÖNDÜ

SERİNİN İLK KİTABI; “KANALDAKİ KADIN”

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on seriden oluşan Martin Beck efsanesi Ayrıksı Kitap’tan yayımlanmaya başladı.

Kanalda bulunan ve kimliği bilinmeyen bir kadının ölümünü araştıran Komiser Martin Beck, önce kadının kimliğini araştırmakla işe koyulur. Altı ay sonra kimliğini tespit eden Martin Beck için sıra katili bulmaya gelmiştir.

Modern toplumun ekşi dokusuna ayna tutarken tüm dünyada sayısız polisiye yazarına da esin kaynağı olan serinin ilki “Kanaldaki Kadın” okucusuyla buluştu. Sıradışı bir insan ama sıradışı bir komiser olan İsveçli polis Martin Beck’i sevecek ve onun yeni serüvenlerini merakla bekleyeceksiniz.

Edip Cansever’in, “Biz aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz,” dizelerinden esinlenen yayın çizgisiyle yayın hayatına adım atan Ayrıksı Kitap, kitap türlerinde de ayrıksılık gösteriyor. Kanaldaki Kadın kitabının ayrıksı türü, “Bana öyle bir kitap verin ki başkahramanıyla birlikte olay çözelim,” olarak belirtiliyor.