20. İzmir Kısa Film Festivali

ALTIN KEDİ İÇİN YARIŞACAK FİLMLER AÇIKLANDI

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.

İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 20.kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Buca Belediyesi, Bayraklı Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin destekleri ile gerçekleştirilen İzmir Kısa Film Festivali 4-10 Kasım tarihleri arasında yüzlerce filmi ücretsiz olarak sinemaseverler ile buluşturacak.

120 ülkeden 10 bin filmin başvuruda bulunduğu festivalde, ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak olan filmler belli oldu.

Bu yıl Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Konak Sineması, Tarık Akan Kültür Merkezi salonlarının yanısıra yine üniversite salonlarında filmler üniversite öğrencileri ile de buluşturulacak. Festival programı ve jüri üyeleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

YERLİ FİNALİSTLER

Sevinç Vesaire / Kurtcebe Turgul
Eksik / Volkan Budak
Ablam / Burcu Aykar
Otis Tarda / Emre Öksüz
G.K. / İnan Erbil
Bugün Ölmek İstiyorum / Onur Sefer
Kömür / Reşat Fuat Cam
Tahta Kurusu / Tunahan Kurt
Ağır Yük / Yılmaz Özdil
Önce İsimler Gitti / Ayşe Nur Gençalp
Taş / Alican Yücesoy

YABANCI FİNALİSTLER

My Name is Petya / Daria Binevskaya (Rusya)
Terror / Yonatan Shehoah (İsrail)
Fault Line / Soheil Amirsharifi (İran)
How To Fly a Kite / Lorand Gabor (Romanya)
The Trap / Nada Riyadh (Almanya)
Dimo’s Forest / Hristo Simeonov (Bulgaristan)
Tomatic / Chiristophe Saber (Fransa)
The Last Tale About Earth / Magdalena Seweryn (Polonya)
Dark Sand / Thanasis Trouboukis (Yunanistan)
Jupiter / Benjamin Pfohl (Almanya)

Animasyon Finalistler

Avarya / Gökalp Gönen
Sonsuz Armoni / Cengiz Dallıkavak
Monolog / Selin Akalın
XYZ(T) / Bilal Uğur Liman
Derezon / Nesli Doğan – Sezgin Öztürk

Belgesel Finalistler

Mavi Kelebek / Okan Erünsal
Kusurlu / Bilen Sevda Könen
Acil Çırak Aranıyor / Osman Çakır
Diş Ağrısı / Özer Kesemen
Uçurtmanın Peşinde / Anıl Tokur

Deneysel Finalistler

Nostalji / Resul Aşlak
Derevan / Feyzullah Erikli
Donut Paradise / Erdem Arslan
Kırmızı / Elif Şimşek
Fraktal: Munchies / Zahid Çetinkaya