Harabeden Festival Mekanına

HARABEDEN FESTİVAL MEKANINA;
ORTAKÖY YETİMHANESİ!

İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; kente yeni bir festival, sergi ve etkinlik alanı da kazandırdı! Festival için onarılıp yenilenerek sanatsal bir mekana dönüştürülen Ortaköy Yetimhanesi’nde; usta ve genç sanatçıların, eski ve yeni fotoğrafları bir arada sergileniyor. Fotoistanbul ile yeniden yaşamaya başlayan, terk edilmiş yetimhanedeki sergileri gezenler de, duvarlara kendi çektikleri fotoğrafları asabiliyorlar.

100 yılı aşkın bir süre önce Ortaköy’de inşa edilip, önce Ermeni okulu, sonra Yahudi yetimhanesi olarak kullanılan ve sonunda terk edilen tarihi bir bina olan Ortaköy Yetimhanesi; festival kapsamında onarılarak sanatsal bir mekana dönüştürüldü. Birçok Musevi çocuğu yalnızlıktan kurtaran, Ortaköy Palanga Caddesi’ndeki terk edilmiş yıkık Ortaköy Yetimhanesi’nde şimdilerde, usta ve genç sanatçıların eserleri bir arada sergileniyor. Sergileri gezenlerin de fotoğraf çekip duvarlara asabildiği Ortaköy Yetimhanesi’nde ayrıca; foto-puzzle, akıtan çatıdan fotoğraf entelasyonu gibi yenilikçi çalışmalar da ziyaretçileri bekliyor.

Sanatı halkın ayağına getirerek de farklılığını ortaya koyan Fotoistanbul kapsamında yer alan sergiler; 18 Kasım 2014 tarihine kadar Barbaros Meydanı, Beşiktaş Demokrasi Meydanı ve Ortaköy Yetimhanesi’nde gezilebilir.

FOTOİSTANBUL HAKKINDA
Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 53 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor. 28 yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayan Fotoistanbul’da; Türkiye’den de 25 fotoğraf sanatçısı yer alıyor. Bu yıl ilk kez 17 Ekim – 18 Kasım 2014 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Fotoistanbul; bir dünya metropolü olmasına rağmen düzenli bir fotoğraf festivali geleneği olmayan İstanbul’a bir festival armağan etmeyi de amaçlıyor.

Beşiktaş’ın meydanlarına kurulan festival, dev açık hava sergileri ile milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturuyor. İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali aynı zamanda, “Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde, şehirlerin ve insanların hikayelerini, kentin ve kentlinin durumunu fotoğraflarla öyküleştiriyor. Onur kurulunu Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yanı sıra Ara Güler, Güler Ertan, Halim Kulaksız, Ozan Sağdıç ve Mehmet Bayhan’ın oluşturduğu Fotoistanbul’un sanat yönetmenliğini Gültekin Çizgen üstleniyor. Küratörlüğünü Attila Durak, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi’nin üstlendiği Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin; koordinatörlüğünü Utku Kaynar, danışmanlığını ise Rıza Erdeğirmenci yürütüyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.