Ara Güler Hayatını Kaybetti

Ara Güler’in iki kez duran kalbini yeniden çalıştıran doktorlar, yoğun bakıma aldıkları usta fotoğrafçının kalbi üçüncü kez durdu. Sonunda doktorlardan acı haber geldi Güler, kalp yetmezliğinden hayata veda etti.

90 yaşındaki ünlü fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi eski dekanı Yasemin İnceoğlu sosyal medya hesabından önce şu notu paylaştı:”Canım Ara ağabeyimi kaybettik. Çok üzgünüm. Başımız sağ olsun” daha sonra bir açıklama daha yaparak kalbinin yeniden çalıştırıldığını ve yoğun bakımda olduğunu duyurdu. Ancak usta fotoğrafçının kalp yetmezliğinden vefat ettiği doktorları tarafından açıklandı.
ARA GÜLER KİMDİR?

16 Ağustos 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğraf muhabiri ve gazeteci olan Ara Güler tam adı Aram Güleryan’dır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdikten sonra 1948 yılında Yeni İstanbul gazetesinde işe başladı. Türkiye ve başka pek çok ülkedeki büyük basın kuruluşlarında gazetecilik ve fotoğraf muhabirliği yaptı. Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşta yer aldı. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı.Gazetecilik yılları boyunca çok önemli kişilerle röportajlar yapıp fotoğraflarını çekti. Özellikle dünyaca ünlü ressam Picasso ile gerçekleştirdiği röportaj büyük ses getirdi. Bu röportajda Picasso’nun fotoğraflarını da çekerek tarihe geçti.

Ara Güler’in fotoğraflarını çektiği isimler ise; İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Son olarak 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat büyük ödülü’ne laik görüldü.