Yılın Oyunu Ödülü “5. Frank’a!

Paranın gücünü ve bu uğurda harcanan hayatları seyirciyle buluşturarak adalet özlemine ışık tutan “5.Frank”, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 2015, TEB Ödülleri’nde, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü. Geçen yıl da  “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” ile pek çok ödül alan Tiyatroadam başarı basamaklarını emin adımlarla tırmanırken, günümüze ışık tutan oyunlarla seyirciyle buluşmaya devam ediyor.
“5.Frank”, ataları kadar acımasız olamayan 5.Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu alıyor. Friedrich Dürrenmatt’ın 1960 yılında yazdığı oyunda, sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguları bütünüyle yok sayan vahşi kapitalizm; para, güç ve ölüm olguları üstünden grotesk bir dille eleştiriliyor.

Fatih Koyunoğlu tarafından sahneye konan ve Tahsin Saraç’ın çevirisiyle dilimizle buluşan “5.Frank”da; Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Ayça Güngör, Alican Yılmaz, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Hivda Zizan Alp, Mehmet Solmaz, Pelin Bölükbaş, Serdar Akülker başarılı performansıyla göz dolduruyor. Modern ve dinamik reji anlayışı, tempo ve coşkusuyla, seyirciye gülmecesi bol, keyifli ve aynı zamanda sarsıcı bir tiyatro lezzeti sunan oyunun müzikleri de oyunculardan oluşan bir orkestrayla canlı olarak yapılıyor.

Süpervizörlüğünü Serdar Akar’ın yaptığı, müzik direktörlüğünü Çağrı Beklen’in üstlendiği, koreografisi Esra Yurttut’a ait oyunda dekor ve kostüm tasarımı Şirin Dağtekin Yenen imzası taşıyor. Yardımcı yönetmenliğini ve dramaturgisini Bilgesu Kasapoğlu yaparken, ışık tasarımı Önder Arık’a, oyun fotoğrafları Emre Mollaoğlu ve Erhan Yüksel’e, afiş ve görsel tasarım ise Elif Ergür ile Fatih Gözenç’e ait.