“Terzi” Adlı Oyun Sevenleriyle Buluşuyor…

AHMET SARAÇOĞLU, ŞEHİR TİYATROLARI’NIN 100. YILINDA, ‘TERZİ’  ADLI OYUN İLE SEVENLERİYLE BULUŞUYOR!  

Ünlü oyuncu Ahmet Saraçoğlu  Şehir Tiyatrolarının  100. Yılı dolayısıyla ‘TERZİ’ adlı tiyatro oyununda rol alacak.  Slavomir Mrozek’in 1964’te sürgündeyken yazdığı oyunda sanatçı ‘Terzi’yi oynuyor. Saraçoğlu, teklif yönetmen Ragıp Yavuz’dan gelince hiç düşünmeden kabul etmiş.

Slawomir Mrozek’in 1964’de sürgündeyken yazdığı, Neşe Taluy Yüce’nin Türkçe’ye çevirdiği ve yönetmenliğini  Ragıp Yavuz’un üstlendiği  ‘Terzi’ adlı komedi oyunda başrolleri Ahmet Saraçoğlu, Can Başak, Can Tarakçı, Çimen Baturalp, Emrah Derviş Soylu, Emre Karaoğlu, Ergün Üğlü ve Gülce Çakır paylaşıyor. Koreografisini  Yasemin Gezgin, sahne tasarımını Barış Dinçel, Işık Tasarımını Mustafa Türkoğlu, Kostüm Tasarımı’nı Ayşen Aktengiz  ve efektleri Ersin Aşar’ın yaptığı oyun farklı konusu ile dikkatleri üzerine çekiyor.
Konusu:  Ülkesi işgal edilen Ekselans, kendisine hala yeni giysiler diktirip topluma içi boş modeller önermeye çalışırken Barbarlar kapıya dayanmıştır. İşgalcilerin lideri Tozluk, çürümüş olan bu sistemi ortadan kaldırıp yeni bir düzen getireceğine inanır.  Ancak yeni sistemin nasıl şekilleneceğinin cevabı, sürekli yeni biçimler öneren Terzi’dedir. Çağdaş Polonya Tiyatrosu’nun en tanınmış yazarlarından olan Slawomir Mrozek, bu oyunuyla kültürel değişim noktalarında sınanan insanın dramını aktarıyor.