“Sürüne Sürüne Erkek Olmak” TOY İstanbul’da

“SÜRÜNE SÜRÜNE ERKEK OLMAK”,
“EVE DÖNÜŞ” ve
“TAC’IN NÖBETÇİLERİ”
TOY İSTANBUL’DA!

Tiyatro Alesta’nın sahnelediği, Pınar Selek imzalı “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” oyunu 6 Aralık Çarşamba akşamı, Gnom’un “Eve Dönüş”ü 7 Aralık Perşembe akşamı, B Planı’nın yeni oyunu “Tac’ın Nöbetçileri” ise 8 Aralık Cuma akşamı TOY İstanbul’da tiyatroseverlerle buluşacak.

Sosyolog-yazar Pınar Selek’in kaleme aldığı aynı isimli araştırmasından, Orçun Ural’ın uyarlayıp yönettiği “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” oyunu 6 Aralık 2017, Çarşamba akşamı TOY İstanbul’da sahnelenecek. Tiyatro Alesta’nın sahneye koyduğu oyunda; Nevra Ayşem Savaşçı, Ömer Güneş, Oğuz Gülen ve Mehmet Şerif Tozlu rol alıyor. Selek’in araştırmasından yola çıkan oyun; zorunlu askerlik hizmeti sırasında yaşananları doğrudan tanıklıklarla aktarırken, “erkek olma” algısını da sorguluyor.

Gnom’un sahnelediği “Eve Dönüş” oyunu, 7 Aralık 2017, Perşembe akşamı TOY İstanbul’da seyirciyle buluşacak. Barış Gönenen ve Ece Nur Ateş’in yazdığı, Gönenen’in yönetmenliğini de üstlendiği “Eve Dönüş”ün oyuncu kadrosunda Ece Nur Ateş, İrem Yünsel, Tara Demircioğlu ve Eren Çiğdem yer alıyor. Oyun; masalsı bir çocuğun renklerini yitirmiş bir kadına dönüşünü, çocukluk, ergenlik ve kadınlık dönemlerine odaklanarak anlatan otuz yıllık bir hikâyeyi sahneye taşıyor.

Kaya Akkaya ve Murat Eken’in birlikte rol aldığı “Tac’ın Nöbetçileri” ise, 8 Aralık 2017, Cuma akşamı TOY İstanbul’da sahnelenecek. B Planı’nın yeni oyunu “Tac’ın Nöbetçileri”; 1648’de Agra’da, dillere destan hikâyesi ve eşsiz mimarisiyle dünyanın yedi harikasından biri olmuş, aşkın ve cennetin tasviri görkemli yapı Tac Mahal’i koruyan iki muhafızın dostluğunu hem eğlenceli hem de dramatik bir dille anlatıyor. Temelinde güzellik kavramını tartışırken inanç ve kanunların onu nasıl yok edebileceğini inceleyen oyun, kurallar ve özgürlük arasına sıkışmış bizleri yeni bir masala çağırıyor. Rajiv Joseph’in kaleme aldığı, Sami Berat Marçalı’nın dilimize çevirip yönettiği oyunun yardımcı yönetmenliğini Seda Türkmen üstleniyor.

Başlama saati 20.30 olan oyunların biletleri, Biletix’ten ve her gün 13.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.