“Michael Haneke” Atölyesi TOY İstanbul’da

“NEŞET KUTLUĞ ile YÖNETMEN SİNEMASI İNCELEMELERİ –
MICHAEL HANEKE” ATÖLYESİ
18-19 KASIM’DA
TOY İSTANBUL’DA!

Sinema, müzik ve fotoğraf tutkunu, yazar Neşet Kutluğ’un; Michael Haneke sinemasını mercek altına alacağı “Yönetmen Sineması İncelemeleri” başlıklı atölyesi 18-19 Kasım’da TOY İstanbul’da gerçekleşecek. Yönetmenlerin kişilikleri, üslup ve dilleri ile bu dili yaratırken kullandıkları araçlar üzerine, yönetmen sinemasında kısa yolculuklar yapmayı amaçlayan atölyede Kutluğ ve katılımcılar, usta sinemacı Haneke hakkında bir keşfe çıkacaklar.

Günümüzün en parlak ustalarından biri olan Michael Haneke’nin sineması, izleyiciyi pasifize etmek yerine ona inatla sorular yönelten, onu içine çekmek yerine uzakta tutan, izlediği filmi tüketmesine ve onunla uzlaşmasına fırsat vermeden izleyiciyi kışkırtan ve diyaloga iten bir sinemadır. Haneke’nin merkeze aldığı sorun şiddetin izleyiciye nasıl sunulacağı değil, izleyicinin bu şiddet ve onun temsilleri karşısındaki konumunun, kendisine nasıl sunulacağıdır.

Neşet Kutluğ’un TOY İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştireceği atölyede; katılımcılar Michael Haneke sinemasının bu huzursuzluk veren dünyasında bir yolculuğa çıkacaklar. Yönetmenin filmlerinden örneklerle, her filminde başka bir konu üzerinden tekrar tekrar anlattığı o biricik öyküsünü birlikte bulup çıkarmaya çalışacak olan katılımcılar, onun kim olduğunu, yöntemlerini, üslubunu birlikte araştıracaklar.

Sinemaya meraklı herkes için keyifli bir yolculuk sunan “Neşet Kutluğ ile Yönetmen Sineması İncelemeleri – Michael Haneke” atölyesi, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde 14.00 – 17.00 saatleri arasında TOY İstanbul’da gerçekleşecek.