LEGO® Minifigürün 40. Yıldönümünü Kutluyor

Küçük figürlerle büyük hikayeler!
Hayal gücü, yaratıcılık ve gelişim denildiğinde akla gelen marka LEGO®, klasikleşmiş yapım parçası minifigürün 40. yılını kutluyor. İlk olarak 1978 yılında üretilen minifigürler, o günden bu yana pek çok farklılık geçirerek günümüze ulaştı. 40 yaşına basan dünyanın en küçük ikonu, hikayesinde pek çok kilometre taşı barındırıyor.

1974 yılında sunulan ilk LEGO® figürü, hareketli kollara ve hareketsiz bacaklara sahip büyük bir LEGO® yapım parçası şeklindeydi. 1978 yılında, hareketli bacakları olan, bir çift göz ve gülümsemeyi içeren basit yüz ifadeleriyle donatılmış yeni minifigür LEGO® ailesine katıldı ve hikaye başladı! Günümüzde LEGO® minifigür koleksiyonunda çocukların farklı karakterlerle eğlencenin tadını çıkarabilecekleri 650’den fazla eşsiz figür bulunuyor.
Rakamlarla minifigür
Başlangıçta polis, doktor, itfaiyeci, şövalye ve astronot da dahil olmak üzere yaklaşık 20 farklı LEGO® minifigürü yer alırken geçen kırk yıllık sürede minifigürlerin sayısı 8 bini aştı! Eğer geçen sürede dünya nüfusu minifigürlerle aynı oranda artsaydı, bugün dünyada 144 trilyon insan yaşayacaktı! 20.750 adet minifigür üst üste konduğunda, dünyanın en yüksek binası olan Dubai Burj Khalifa’nın yüksekliğine ulaşıyor.
Uzaya gönderildi
2011 yılında üç LEGO® minifigürü NASA’nın Juno uzay gemisiyle uzaya fırlatıldı. Çocukların sevdiği her karakter veya oyuna uygun minifigürler bulabilmek mümkün. Korsanlardan doktorlara, mühendislerden veterinerlere ve Vikinglere kadar binlerce farklı minifigür karakteri bulunuyor. Odak noktasına çocukların olmak veya tasarlamak istedikleri karakterleri koyan minifigürler, erkek, kadın, robot ve akla gelecek her şekilde çeşitlilik içeriyor.
Hollywood’da minifigür
Minifigürler, The LEGO® MOVIE™, LEGO® BATMAN MOVIE™ ve LEGO® NINJAGO MOVIE™ gibi pek çok Hollywood yapımı filmde de göründü. LEGO® Group, aynı zamanda 2007 yılında Star Wars’ın 30. yıldönümünü kutlamak için 10.000 altın kromdan C-3PO minifigür tasarladı. Her minifigürün üretimi için sekiz farklı kalıp kullanılıyor. Minifigürlerin orijinal kalıpları bugünkülerle aynı olduğundan 1978’deki minifigürler, günümüzün modern tasarımlarıyla eşleştirilebiliyor!
Çocukların yaratıcı oyunun tadını çıkarmasına, farklı duyguları yaşamasına ve kendi hikayelerini anlatmasına olanak tanıyacak şekilde tasarlanan minifigürler, çocuklara sonsuz oyun seçeneği sunuyor. Minifigürler, çocukların duygusal zeka, yaratıcılık ve iletişim gibi kilit yaşam becerilerini geliştirmelerine de destek oluyor.