İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu Yüzleşme Sahnede…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın, Arslan Kacar’ın yazdığı Ali Karagöz’ün yönettiği Yüzleşme adlı yeni oyunu 28 Nisan 2010’daki prömiyerinin ardından izleyicisi ile buluşmaya devam ediyor. Oyun, 29 Nisan – 2 Mayıs 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde izlenebilir…

Yüzleşme, deniz kıyısındaki istasyonda yolları kesişen yalnız insanları konu alıyor.  Bir yanda geçmişe dönük kırgınlıkları ve pişmanlıkları ile geçmişini irdeleyen Züleyha, diğer yanda tek derdi para olan, yaşamı basit sorularıyla anlamlandırmaya çalışan ve umudunu yitirmeyen Yadigâr… İki farklı kültürün insanları olmalarına rağmen, Yadigâr ile Züleyha arasında giderek iletişim kurulur ve bir süre sonra her ikisi de yaşadıkları içsel yolculuklarındaki büyük yüzleşmenin farkına varırlar.

Oyunun yazarı Arslan Kacar, 1954 Elazığ doğumlu.1968 yılında sekiz arkadaşıyla Elazığ Bölge Tiyatrosu’nu kurdu. Resim, edebiyat, tiyatro, felsefe öğrenimi gördü. Resimli roman çizip, muhabirlik yaptı.1975 yılında Kenterler Tiyatrosu’nda başlayan profesyonel oyunculuk yaşamını, aynı yıl girdiği İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda sürdürmekte. Arslan Kacar’ın yazıp, yönettiği “Kral’a Oyun” adlı çocuk oyunu İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda oynandı (1995/96/97/98). İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda “Karagözüm İki Gözüm” adlı çocuk oyununu yönetti (2002/03). Yazıp, yönetip, oynadığı “Düş ve Klarnet” adlı oyun İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi (2006/07).

Oyunun yönetmeni Ali Karagöz, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini; Özel Ülkü İlkokulu, orta öğrenimini; Hürriyet Koleji’nde tamamladı. Daha sonra girdiği; Turizm ve Otelcilik Okulu’ndan mezun oldu. 1988 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na girdi. Pek çok sinema, tv dizisi ve reklamda oynadı. Halen Şehir Tiyatroları’ndaki görevine devam eden Ali Karagöz, yardımcı yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak birçok oyunda görev aldı. Yüzleşme, yönetmenin ilk reji çalışması.

Sahne tasarımını A. Zuhal Soy’un, kostüm tasarımını Sebahat Çolakoğlu’nun, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, efekt tasarımını Mustafa E. Duman’ın, müziğini Altuğ Akınsel’in yaptığı oyunda; Perihan Savaş, Arslan Kacar, Samet Hafızoğlu ve Orcan Dönmezer rol alıyor.

İyi seyirler…