“Hayat Kitabı” 5 Haziran’da Sinemalarda

HAYAT KİTABI

Kendi içinde çatışma yaşayan ve hayalperest Manolo’nun tek aşkına kavuşmak ve kasabasını korumak için büyülü, efsanevi ve mucizevi dünyalara yaptığı destansı yolculuğu anlatıyor.
Ancak Manolo ve onunla eşit seviyede cesur olan, en iyi arkadaşı Joaquin, sıradan prenslerden olmadıkları için, peşine düştükleri prenseste sıra dışıdır. HAYAT KİTABI, kitaba göre ilerlemeyen bir peri masalıdır.
Yönetmen Jorge R. Gutierrez, daha önce görülmemiş mitolojik dünyaları, eşsiz bakış açısı ile macera, aksiyon, komedi, romantizm ve müzikle harmanlanmış bir şekilde beğenimize sunuyor.  Hikayenin beyaz perdeye taşınma yolculuğu bir dostlukla başlıyor. Reel FX geliştirme yöneticisi, aynı zamanda yapımcı olan Brad Booker, yönetmen Gutierrez’i on yıldır tanıyor ve hikayesini duyduktan sonra Reel FX’in bu projeyi hayata geçirmek için en iyi yer olduğunu düşünüyor.
Gutierrez’in ilk seçimi efsanevi yönetmen, yapımcı ve yazar Guillermo del Toro oluyor.

Gutierrez, del Toro’nun otantik bakış açısını ve eşsiz estetik duyarlılığını hissediyor. Reel FX yöneticileri kendi çatıları altında bu buluşmayı gerçekleştiriyorlar.
“Jorge’un hikayesi için güzel ve çok güçlü anahtar kareleri vardı” diyor del Toro. “Resimleri gördükten sonra konuşmaya başladık, ve yavaş yavaş tuzağına düştüm”
Bizden önce yaşayan nesillerin kutladığı bir bayram olan, Ölüler Festivali hikayesi için birçok geleneği keşfeden Gutierrez, “ HAYAT KİTABI sadece Ölüler Festivali hakkında değil, ancak biz onu hikayemizi resmedeceğimiz bir tuval olarak kullandık.” “Bu bir festivalden fazlası, bir felsefe.

Ölüler Festivali’nin ardındaki çekirdek inanç, sizden önce gelenleri hatırladığınız, hikayelerini anlattığınız, yemeklerini yaptığınız ve şarkılarını söylediğiniz sürece onların sizinle olduğu inancıdır. Sizin kalbinizde yaşarlar”
Hikayemiz, müzede yaramaz bir çocuk grubunun, gizemli rehberi Mary Beth’in turu ile başlıyor.

Ancak Mary Beth’in çocuklar için bir süprizi vardır. Onları gizli bir odaya getirir ve HAYAT KİTABI ’nı aralar. “Müzenin bu kısmı Latin Amerika’ya benziyor, mekan bir anda hayat ve renk doluyor” diyor Gutierrez.
Mary Beth bizi, baş karakterler ve anavatanları olan San Angel ile tanıştırıyor. Ailesinin
beklentilerini yerine getirmek ile kalbini takip etmek arasında kalmış Manolo ile tanışıyoruz. Manolo henüz hangi yolu takip edeceğine karar verememişken, en büyük korkularıyla yüzleşeceği, macera dolu üç fantastik dünyayı ziyaret eder.
Manolo’ya sesiyle can veren Diego Luna, onun HAYAT KİTABI’nın kalbi ve ruhu olduğunu
söylüyor. Manolo yüzlerce boğa güreşcisi arasından sivriliyor ve tarihteki en iyilerden olabilme potansiyeline sahip. Ancak gerçekten istediği tek şey gitar çalmak ve şarkı söylemek. “Manolo müzik aracılığı ile kalbini meydana çıkarıyor” diyor Luna. “ Maria’yı ve onunla olmayı hayal ediyor.

Manolo, Maria’nın en şaşırtıcı kadın olduğunu düşünüyor”
Maria’nın bir diğer talibi Joaquin, Channing Tatum tarafından seslendiriliyor. Joaquin
kasabanın, ihtişamlı bıyığı ve madalya dolu göğsü ile kadınlara baygınlık geçirten kahramanı. Ancak onunda gözü Manolo gibi Maria’dan başkasını görmüyor. Tatum, Joaquin’in doldurması gereken büyük ayakkabıları olduğunu belirtiyor. “Çok iyi bir asker olan babası gibi bir kahraman olmak istiyor.

Sonunda kahramanlığın düşmanını alt etmekten ibaret olmadığını, fedakarlık ve inandığın bir şey ya da biri için ayağa kalkmak olduğunu anlıyor”

Vizyon Tarihi: 6 Haziran 2015 (1s 37dk)
Yönetmen: Jorge R. Gutierrez
Oyuncular: Diego Luna, Zoe Saldana, Channing Tatum
Tür: Animasyon, Komedi, Aile
Ülke: ABD