Haldun Taner 101 Yaşında

Şehir Tiyatroları olarak, 101. yaşını idrak eden büyük usta Haldun Taner’in 101. yaşını kutluyor ve saygıyla anıyoruz.

16 Mart 1915 yılında İstanbul’da doğan Haldun Taner Türk Tiyatrosu’nda epik türün ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür. Galatasaray Lisesi, Heidelberg Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Max Reinhardt Tiyatro Enstitüsü’nde eğitim gördü. Üniversitelerde edebiyat ve sanat tarihi dersleri verdi. Skeç, öykü, oyun, kabare, senaryo, hiciv, fıkra, köşeyazısı türlerinde yazdı. Devekuşu Kabare’yi, Bizim Tiyatro’yu, Tef Kabare Tiyatrosu’nu kurdu. Küçük Dergi’yi çıkardı. Öykülerini ve yazılarını Yedigün, Ülkü, Yücel, Varlık, Küçük Dergi, Yeni İnsan dergilerinde, Yeni Sabah, Milliyet, Tercüman gazetelerinde yayınladı. Tercüman ve Milliyet gazetelerinde uzun yıllar, Devekuşuna Mektuplar başlığıyla fıkralar yazdı. Keşanlı Ali Destanı adlı epik oyunu ile dünya çapında tanındı, oyun Atıf Yılmaz tarafından sinemaya aktarıldı (1964). Yeni İstanbul, Atlantis, Varlık, Sait Faik, Türk Film Dostları Derneği, TDK, Bordighera Avrupa Mizah Festivali ve Sedat Simavi ödüllerini kazandı.

Oynanmış Oyunları;
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Dışardakiler, 1957. Ve Değirmen Dönerdi, 1958. Fazilet Eczanesi, 1960. Lütfen Dokunmayın, 1960. Eşeğin Gölgesi, 1965. Zilli Zarife, 1966. Ayışığında Şamata, 1977. Vatan Kurtaran Şaban, Bu Şehristanbul ki, Astronot Niyazi, Ha Bu Diyar, Aşku Sevda, Dev Aynası Günün Tahteravallisi, Huzur Çıkmazı, Fıkra-Gezi-Söyleşi, Devekuşuna Mektuplar, Hak Dostum Diye Başlayalım Söze, Ölürse Ten Canlar Ölesi Değil

“Ay Işığında Şamata”
Nisan Ayı’nda Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde
Çalışkur apartmanında yaşayan Çalışkur ailesi’nin ve apartman sakinlerinin sahte ilişkilerini ve yozlaşan aile yapısını gösteren. Küçük dünyalarından dış dünyaya bakışlarını eleştiren, seyirciyi eğlendiren, güldüren ve sürprizlerle şaşırtan bir oyun. Haldun Taner’in yazıp Naşit Özcan’ın yönettiği oyunda;  Arda Aydın, Aziz Sarvan, Berrin Koper, Ceren Hacımuratoğlu, Ceysu Aygen, Derya Çetinel, Emrah Can Yaylı, Emre Narcı, Ertan Kılıç, Esra Ede, Gökhan Eğılmezbaş, Gökhan Mete, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, Mehmet Bulduk, Nilay Yazıcıoğlu, Özgür Dağ, Samet Hafızoğlu, Savaş Barutçu, Şenay Saçbüker, Şevket Avşar, Tuğçe Açıkgöz, Yonca İnal rol alıyor. Oyun: 20-23 ve 27-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.