“E Cosi – İşte Böyle” Gallery LiNART’ta.

YİĞİT YAZICI’NIN RESİM ve FOTOĞRAF SERGİSİ
“E COSİ – İŞTE BÖYLE” GALLERY LiNART’TA AÇILDI!

Renkleri ustalıkla kullandığı eserleri ile bilinen ressam Yiğit Yazıcı’nın, hiç bilinmeyen yönleriyle karşımıza çıktığı “E Cosi – İşte Böyle” sergisi, 25 Nisan 2013, Perşembe akşamı Gallery LiNART’ta açıldı! Yazıcı’nın; bir ilke imza atarak tablolarının yanı sıra, çektiği fotoğrafları da sanatseverlerle buluşturduğu sergisi, 25 Mayıs 2013 tarihine kadar Gallery LiNART’ta.

2010 yılından beri Türkiye’de kişisel bir sergi açmayan ressam Yiğit Yazıcı; 2011-2013 yıllarına ait tablolarını ve daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış fotoğraflarını, 25 Nisan 2013, Perşembe akşamı Gallery LiNART’ta “E Cosi – İşte Böyle” ile sanatseverlerin beğenisine sundu. Sanat ve cemiyet hayatından birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşen açılışta, Yazıcı’nın fotoğrafları büyük beğeni topladı.  

“E Cosi – İşte Böyle” sergisiyle bugüne kadar bilinmeyen bir yönünü sanatseverlere sunan Yazıcı; sanata başladığı günlerden, günümüze geldiği noktayı fotoğraflar ve tablolarıyla gözler önüne seriyor. Kendisini arayış serüveni esnasında, heyecanının yoğun olduğu evrelerde yaşadığı, resim yaptığı mekânları kurgulayarak fotoğraflayan sanatçı; “O anları, o zamanki duyguları, atmosferi zamanda durdurmak istedim. Böylece geçmişimi, yaşadığım yeri, resimlerimi yaptığım yeri o dönemde kaydetmiş oldum” diyor.

Hayatta en önemli şeyin kendisini özgürce ifade etmek olduğunu ve bunun için resim yaptığını belirten ressam Yiğit Yazıcı; “E Cosi – İşte Böyle”  ile iç dünyasının kapılarını sanatseverlere aralayarak herkesi şaşırtıyor. Sanatçı sergisi ile aynı zamanda kendi hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olunmasına da yardımcı oluyor. Yazıcı, sergide yer alan 1989-1992 yıllarına ait fotoğraflar, eskiz defterlerinden örnekler, okul döneminde yaptığı resimler için; “Geçmişi yeniden hatırlamak, bir kere daha göz atmak, kendime dışarıdan bakabilmek ve izleyicinin gözünde kendi yerimi görmek için iyi bir fırsat” diyor.

Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında birçok başarılı sergiye imza atan sanatçı, doğa aşığı biri olarak renklerin aynı zamanda yaşama sevincini temsil ettiğini dile getiriyor. Renklerin birlikteliğindeki dengeyi; hayatı anlama, yaşamı ve varlığımızı sorgulamadaki dengeye benzeten sanatçının eserlerindeki objeler ise; bugünün dünyasında ihtiyacımız olmayan ama bize hizmet etmiş, zevklerimizi tatmin etmiş, hayallerimizi süslemiş nesnelerden meydana geliyor.

Gallery LiNART; Yiğit Yazıcı’nın içsel yolculuğunu konu alan ve sanatçının 3 yıl önce kaybettiği, hayatında ayrı bir yeri olan kuzeni, Pelin Erdoğru’ya ithaf ettiği  “E Cosi – İşte Böyle” adlı sergisine 25 Mayıs 2013 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor.