Deli Dumrul

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda Yeni Oyun: Deli Dumrul
Dede Korkut’un unutulmaz hikâyelerinden biri olan Deli Dumrul (7-77), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneleniyor. Gölge oyunu Deli Dumrul,12 Mart Perşembe günü İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde seyircisiyle buluşuyor.

Türk tiyatrosunun önemli yapı taşlarından olan ancak gelişen çağın hızına ayak uydurup kendini yenileyemediği için ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalı haline gelen  “Gölge Oyunu”, İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda yeniden hayat buluyor. Geleneksel Türk Karagöz tekniğinden farklı, birçok ışık kaynağı kullanılarak sahneye konulan “7’den 77’ye” Deli Dumrul, 10 Mart 2009’da açılışı yapılan Türkiye’nin ilk çocuk sahnesi olan Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacak.

Yazar Güngör Dilmen’in 1979 yılında kaleme aldığı ve Türk tiyatrosunun önemli metinlerinden biri olan Deli Dumrul, daha önce birçok kez sahnelendi ancak ilk kez gölge oyunu olarak sahneleniyor. Azrail’e kızıp ona meydan okuyan Deli Dumrul, Azrail karşısında ölüm ve yaşam arasında kalır. Kendi canına karşılık birinin canını istemek zorundadır. Bu kim olacak, Deli Dumrul kimin canını isteyecektir?

Ebru Kara Dekhli’nin yönettiği Deli Dumrul‘un gölge tasvir tasarımını Nevin Köksal; müziklerini Ersin Battal yaptı. Otuzdan fazla figür içeren gölge oyununun oynatıcıları ise, Engin Akpınar, Barış Çağatay Çakıroğlu, Evrim Asutay, Ömer Barış Bakova, İbrahim Ulutaş, Ece Güzel…

Deli Dumrul, 12-13-19-20-26-27 Mart tarihlerinde, 10.30-13.30 seanslarında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde izlenebilir.

İyi seyirler.