“Cadı Kazanı”nda Yerinizi Ayırtın!

Tiyatro Tatavla’nın yoğun ilgi gören yeni oyunu “Cadı Kazanı”; 2014’ün son oyunuyla 24 Aralık 2014, Çarşamba akşamı saat 20:30’da Tatavla SAHNE’de! Arthur Miller’in yazdığı, dönemin politikasını usta bir gözle eleştirirken, toplum değerlerini ve ahlak anlayışını da tartışmaya açan “Cadı Kazanı” için yerinizi şimdiden ayırtın!

Tiyatro Tatavla tarafından sahneye konan “Cadı Kazanı”nın yönetmenliğini, Tiyatro Tatavla ve Tatavla SAHNE’nin kurucusu, ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam üstleniyor. Usta oyuncularla genç oyuncuları aynı sahnede buluşturan “Cadı Kazanı”; 15 kişilik kadrosuyla gerçek bir tiyatro şöleni sunuyor. Oyunda, Aysan Sümercan ve Ersan Uysal gibi deneyimli isimlere Erhan Tuna, İrem Erkaya, Ömer Akgüllü, Kaan Songün, Tuba Zehra Sağlam, Yasemin Yeşilgöz, Hürol Balakoğlu, Şebnem Usanmaz, Erhan Özkoç, Gülnara Golovina, Hande Elaman, Yeşim Gül ve Elif Öztürk eşlik ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri olarak kabul edilen Arthur
Miller’ın toplumsal eleştirileri, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’nin dikkatini
çekmişti. Miller, 1952’de kaleme aldığı “Cadı Kazanı” oyununda, bu komitenin başkanı Joseph R. McCarthy’yi eleştirmişti. 1950 McCarthy dönemini, Salem’de cadı olmakla ve şeytanla işbirliği yapmakla suçlanan insanların idam edilmeleriyle anlatan Miller; aynı komite tarafından, pek çok sanatçıyla birlikte hapis cezasına mahkum edilmişti. Dönemin politikasını usta bir gözle eleştiren ve McCarthy Amerikası’ndaki komünist avını, 16. yüzyıldaki cadı avına benzeten “Cadı Kazanı” oyunu; pek çok kez sorgulanırken, birkaç kez de sinemaya uyarlandı.

İstanbullu tiyatroseverlerin en son 45 sene önce, Cüneyt Gökçer rejiisiyle izlediği “Cadı Kazanı”; Tatavla SAHNE’nin ilk, Tiyatro Tatavla’nın ise üçüncü oyunu olarak yeniden sahneleniyor.