“Cadı Kazanı”, Bu Kez Kozzy’de Kaynayacak!

Manipülasyonların bilek güreşi yaptığı, doğruyu söyleyenlerin cadı ilan edildiği ve halkın kandırıldığı bir dönemi işleyen “Cadı Kazanı”; 10 Şubat Salı akşamı 20:30’da Kozzy Kozyatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde tiyatroseverler ile buluşacak!   

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri olarak kabul edilen Arthur Miller’in ünlü oyunu “Cadı Kazanı”; dönemin politikasını usta bir gözle eleştirirken, toplum değerlerini ve ahlak anlayışını da tartışmaya açıyor. Tiyatro Tatavla tarafından sahneye konan “Cadı Kazanı”; kendi sahnesi Tatavla SAHNE dışında ilk kez Kozzy Kozyatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Tiyatro Tatavla ve Tatavla SAHNE’nin kurucusu, ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam’ın “Ben de bu oyunu yaptığım için cadıyım aslında” diyerek yönetmenliğini üstlendiği “Cadı Kazanı” oyununda; Aysan Sümercan ve Ersan Uysal gibi deneyimli isimlerle Erhan Tuna, İrem Erkaya, Ömer Akgüllü, Kaan Songün, Tuba Zehra Sağlam, Yasemin Yeşilgöz, Hürol Balakoğlu, Şebnem Usanmaz, Erhan Özkoç, Gülnara Golovina, Hande Elaman, Yeşim Gül, Elif Öztürk eşlik ederek gerçek bir tiyatro şöleni sunuyor.

“Cadı Kazanı”; McCarthy Amerikası’ndaki komünist avını, 1692’de cadılıkla suçlanan bir grup insanın mahkeme kararıyla idam edildiği, zulmün ve şiddetin doruğa çıktığı bir dönem üzerinden anlatıyor. McCarthy dönemine usta bir gözle kalıcı ve çarpıcı bir eleştiri yönelten oyun; toplumun değerlerini ve ahlak anlayışını da tartışmaya açıyor. Toplumsal eleştirileri, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’nin dikkatini çeken Arthur Miller, 1952’de kaleme aldığı “Cadı Kazanı” oyununda, bu komitenin başkanı Joseph R. McCarthy’yi eleştirmişti. 1950 McCarthy dönemini, Salem’de cadı olmakla ve şeytanla işbirliği yapmakla suçlanan insanların idam edilmeleriyle anlatan Miller; aynı komite tarafından, pek çok sanatçıyla birlikte hapis cezasına mahkum edilmişti.