Batı Afrika’dan Bir Direniş Hikâyesi

Batı Afrika’dan Bir Direniş Hikâyesi
“Burkina Faso İsyanda”

Film Gösterimi ve Konuşma
30 Mayıs 2018, 18:30

Pera Müzesi, Batı Afrika’nın küçük ülkesi Burkina Faso’nun direniş hikâyesini konu alan “Burkina Faso İsyanda” belgeseline ev sahipliği yapıyor. 30 Mayıs Çarşamba
günü gerçekleştirilen belgesel gösteriminin ardından, sanatçı Naz Köktentürk, küratör Mine Kaplangı ile Burkina Faso hakkında bir sohbet gerçekleştiriyor.

Pera Film, Direniş Kültürleri Filmleri serisinin yeni yapımlarından Burkina Faso İsyanda (Burkinabé Rising, 2017) belgeselini tarih ve sinema meraklılarıyla buluşturuyor. Kore kökenli bir Brezilyalı olan lara Lee’nin yönetmenliğini yaptığı belgesel, insanların bir araya geldiklerinde nasıl bir siyasi değişim gerçekleştirilebileceğinin kanıtı niteliği taşıyor. Belgesel, Lee’nin 2016 yılında tüm ülkeyi dolaştığı sırada tanıştığı, çok sayıda sanatçı, müzisyen ve aktivistin görüşlerine yer veriyor. Direniş mesajlarını yaymak amacıyla ülkenin sanat geleneklerini kullanan bu insanlar, Thomas Sankara’nın devrimci ruhunun müzik, sinema, ekoloji, görsel sanatlar ve mimari aracılığıyla nasıl yaşattıklarına dair birer örnek teşkil ediyor. Belgeselde, büyük şirketlerin tarım sektöründeki tahakkümüne karşı ayaklanan çiftçileringörüşleri de yer buluyor.

Yaratıcı bir direnişin panoramasını sunan belgeselin gösterimi,30 Mayıs Çarşamba Günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor. Gösterimin ardından Burkina Faso hakkında sanatçı Naz Köktentürk ve küratör Mine Kaplangı’nın katılım göstereceği bir sohbet gerçekleştiriliyor.

Program Detayları

18:30 Gösterim: Burkina Faso İsyanda

20:00 Konuşma: Naz Kökentürk ve Mine Kaplangı