Ali Paşa Hanı, Perdelerini Açıyor

ALİ PAŞA HANI
 “YAŞAMAYA DAİR – BURSA CEZAEVİ’NDEN MEKTUPLAR”  İLE
29 MAYIS’TA PERDELERİNİ AÇIYOR!

Genco Erkal tarafından tiyatro sahnesine dönüştürülen ve ülkemizdeki ilk özel Açıkhava tiyatrosu olma özelliğini taşıyan Ali Paşa Hanı’nda tiyatro dolu günler yeniden başlıyor! 2013 yılında kurulan Ali Paşa Hanı, doğal dekorunda ve açık havada “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” ile 29 Mayıs 2015 tarihinde sezonu açıyor. Nazım Hikmet’in, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyunda usta oyuncu Genco Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor.

Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği; sahnelenmeye başladığı günden beri büyük ses getiren “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” yeniden Ali Paşa Hanı’nda! Nazım Hikmet’in, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyunda, Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor. Usta oyuncunun, Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklandığı oyunda, izleyici adeta ozanın destansı yaşamındaki o yıllara doğru yolculuğa çıkıyor.

Piyano ve viyolonsel eşliğinde sahnelenen “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”da; Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin Nazım şarkıları da seslendiriliyor. Giysi tasarımını Özlem Kaya’nın, ışık tasarımını Yüksel Aymaz’ın, koreografisini Sernaz Demirel’in yaptığı oyunda; şarkılara Yiğit Özatalay piyanosuyla, Deniz Doğangün de viyolonseliyle eşlik ediyor.

İzleyen herkese duygulu anlar yaşatan “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; 29 Mayıs Cuma, 30 Mayıs Cumartesi ve 31 Mayıs Pazar günleri saat 21.00’de Genco Erkal tarafından tiyatro sahnesine dönüştürülen Eminönü’ndeki aile yadigârı tarihi Ali Paşa Han’ında!