“Çingenelerin Kraliçesi” Esma Redzepova

“Çingenelerin Kraliçesi”
ESMA REDZEPOVA

7 Mayıs’ta CEMAL REŞİT REY’de!
“Müzik fakirlerin tek lüksüdür, şarkı söylerken kötü düşüncelerden uzaklaşırsınız ve dans ederken açlığı unutursunuz” Esma Redzepova
Roman divası, şarkı yazarı, 57 çocuk annesi Esma Redzepova, 7 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda. Bu hayat kokan kadını dinlemek için biletler tükenmeden alın.
CRR, Esma Redzepova & Ensemble Teodosievski, 7 Mayıs 2010, 20.00
Yetmişli yıllarda Hindistan’da “Çingeneler Kraliçesi” ilan edilen Esma Redzepova müzik kariyerine 11 yaşında ilk 45’liğini çıkararak başladı. Redzepova 14 yaşında girdiği yetenek yarışmasından sonra Stevo Teodosievski tarafından keşfedildi. Esma, o zamandan sonra Ensemble Teodosievski ile binlercesi yardım amaçlı 15.000’in üzerinde konser verdi. Benzersiz yorumu, sayısız şarkı sözü ve bestesiyle “Roman Müziği’nin Kraliçesi” olarak anılan Redzepova şarkılarını 20 farklı dilde söylüyor ve yılda, gelirinin pek çok çoğunu hayır kurumlarına bağışladığı, 200 konser veriyor.
“Çingenelerin zulme uğradığı bu dünyada ben de bir çingeneyim”
Annesi Türk babası ise bir Sırp Yahudisi olan Redzepova “Çingenelerin zulme uğradığı bu dünyada ben de bir çingeneyim” diyerek insan hakları ve insani yardım amaçlı 1000’e yakın konser verdi ve UNICEF tarafından ödüllendirildi. Irkçılığa ve etnik ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile 2002 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Redzepova’nın 57 çocuğunun 5’i öz, evlat edindiği 52’si ise sokak çocuğu ve yetimdir.
İnsanlığın yuvası ve müzik müzesi
Esma Redzepova hayat arkadaşı ve Ensemble Teodosievski’nin lideri Stevo Teodosievski’nin ölümüyle büyük yıkım yaşadı. Bu acı üzerine manastıra kapanmayı düşünen Redzepova sonunda kariyerine kaldığı yerden fakat yanında eşi olmadan devam etti.
Redzepova, “insanlığın yuvası ve müzik müzesi” olarak döşediği Üsküp’teki evini gelecek nesillere miras bırakmak istiyor.
19 ve 29 TL olan konser biletleri CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te!